Felietony

42 milionów pobrań aplikacji mobilnych w Polsce w Październiku 2012

Grzegorz Marczak
42 milionów pobrań aplikacji mobilnych w Polsce w Październiku 2012
7

Znacie POU? Gra która w Polsce została pobrana w październiku ponad 400 tysięcy razy. Kilka takich ciekawostek dotyczących naszego rynku aplikacji mobilnych chciałbym wam w poniższym tekście przedstawić. Wszystkie informacje i dane bazują na rankingu aplikacji jaki publikujemy co miesiąc na AntyApps...

Znacie POU? Gra która w Polsce została pobrana w październiku ponad 400 tysięcy razy. Kilka takich ciekawostek dotyczących naszego rynku aplikacji mobilnych chciałbym wam w poniższym tekście przedstawić. Wszystkie informacje i dane bazują na rankingu aplikacji jaki publikujemy co miesiąc na AntyApps.pl i danych od Xyo (dodam, że poniższe informacje opierają się na danych szacunkowych jako, że nikt nie dostarcza kompletnych informacji o ilości pobrań w poszczególnych sklepach z podziałem na kraje)

Sciągamy sporo

Aby pokazać wam jak dużym zainteresowaniem cieszą się mobilne aplikacje (choć nie ma co ukrywać, że chodzi głównie o gry czy też aplikacje rozrywkowe) w naszym kraju przytoczę na początek kilka liczb. W samym październiku na aplikacje ze sklepu Google Play pobraliśmy ok 34 milionów razy, na iOS (sumując iPada i iPhona) było to razem blisko 6 milionów pobrań. Ciekawe rozkręca się też platforma Microsoftu z której w miesiąc wykonaliśmy 1,7 miliona pobrań. Łącznie więc w październiku w Polsce mieliśmy ok 42 miliony pobrań aplikacji mobilnych.

Płacimy?

Mimo iż Android cieszy się najlepszym wynikiem jeśli chodzi o pobrania aplikacji mobilnych to niestety bardzo mało z nich nadal to aplikacje płatne. W Październiku pobraliśmy bowiem tylko 160 tysięcy płatnych aplikacji oraz ponad 5 milionów aplikacji z wewnętrznymi płatnościami. Na iOS sytuacja wygląda jednak o wiele lepiej, Na samego iPhona kupiliśmy 760 tysięcy aplikacji, na iPada natomiast 440 tysięcy. Najgorzej w zestawieniu wygląda Microsoft z wynikiem 60 tysięcy sprzedanych programów mobilnych.

Kto rządzi na Androidzie?

Niestety tutaj nie ma za dużo niespodzianek w Październiku i najpopularniejszymi wydawcami od miesięcy są takie firmy jak Google (Youtube), Facebook (Facebook i Messanger), Rovio (wściekłe ptaki), Halfbrick Studios (darmowe Fruit Ninja) oraz super hit czyi gra POU.

Jak tam iOS

Tutaj nie mam takiej dominacji dużych firm a znane marki wcale nie okupują pierwszych miejsc. Zobaczcie jak wygląda sytuacja wśród darmowych aplikacji na iPhona

Oraz na iPada:

Jeśli chodzi o Windows Phone

Na prowadzeniu wśród darmowych aplikacji na razie narzędzia i wszelkiego dodatki do telefonu. Widać też mało gier w rankingach, co oznacza że w Polsce jesteśmy jeszcze na początku drogi z systemem od Microsoftu który dopiero zaczyna się popularyzować.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu