Moje przemyślenia

41-megapikseli oraz Windows Phone - tym Nokia chce zdobyć rynek

Michał Majchrzycki
41-megapikseli oraz Windows Phone - tym Nokia chce zdobyć rynek
34

Nokia podążą obranym w zeszłym roku kursem. Po niedawnym wprowadzeniu na rynek smartfonów Lumia 800 i 710 fińska firma postanowiła rozszerzyć ofertę o kolejnej urządzenia z Windows Phone. Czy Lumia 610 trafi do użytkowników o mniej zasobnych portfelach? I drugie pytanie - czy nowy telefon z 41-megap...

Nokia podążą obranym w zeszłym roku kursem. Po niedawnym wprowadzeniu na rynek smartfonów Lumia 800 i 710 fińska firma postanowiła rozszerzyć ofertę o kolejnej urządzenia z Windows Phone. Czy Lumia 610 trafi do użytkowników o mniej zasobnych portfelach? I drugie pytanie - czy nowy telefon z 41-megapikselami przekona do fińskiej firmy miłośników fotografii?

Jak dowiadujemy się z prezentacji na targach MWC w Barcelonie, Nokia postanowiła rozszerzyć ofertę swoich telefonów. Nie tylko z linii Lumia, a więc z Windows Phone, ale również urządzeń z Symbianem, czy nawet smartfonów skierowanych do amatorów fotografii. Właśnie czymś takim jest Nokia 808 PureView, czyli telefon z - uwaga - 41-megapikselową matrycą oraz rozwiązaniami optycznymi firmy Carl Zeiss. Urządzenie pozwoli na nagrywanie filmów Full HD, a także zaoferuje technologię „pixel over-sampling”.

To technologia, która umożliwia wykonywanie ostrych zdjęć, także w trudnych warunkach oświetleniowych. Wykonane zdjęcia możemy zapisywać w niewielkiego rozmiaru plikach i wysyłać znajomym (e-mail, MMS). Oczywiście Nokia 808 pozwala też na dzielenie się materiałami z użytkownikami sieci społecznościowych. Najbardziej zaś zaskakujące jest to, że telefon wyposażony jest w... Symbiana. Wersja Belle systemu okazała się najwyraźniej bardziej dostosowana do technologii Nokii, niż wprowadzany z szumem na rynek Windows Phone.

Cały czas rozwijana jest też linia tańszych telefonów z Symbianem. Podczas targów w Barcelonie Nokia zaprezentowała modele Asha 302 i 202. Zaktualizowano również serwis Life Tools (obecnie Nokia Life) dla użytkowników telefonów Nokia Series 30 i Series 40.

Ze wszystkich nowości zainteresowała mnie jednak najbardziej Lumia 610. Dotychczasowe smartfony Nokii z Windows Phone raczej nie przyciągają ceną - najnowszy model miałby to zmienić. Nie jestem jednak pewien, czy cena 189 euro bez podatku zachęci wielu klientów. O tym jednak przekonamy się później, bo jak na razie fińska firma nie zdradziła wielu szczegółów na temat urządzenia. Zastanawia mnie, jak będzie działał Windows Phone w urządzeniu o pamięci 256 MB RAM i procesorze Qualcomm 7x278?

Dowiedzieliśmy się natomiast, że Lumia 610 ma być skierowana do młodych - zaoferuje integrację z serwisami społecznościowymi, a także platformą Xbox. To na razie niewiele i nie bardzo wiadomo, jak Nokia chce przekonać klientów do kupna swoich smartfonów. Android nadal wydaje mi się prostszym i przede wszystkim tańszym rozwiązaniem.

Dobrze, że Nokia stara się być cały czas obecna w mediach i prezentuje swoje smartfony jako nowoczesne, proste rozwiązania. Zastanawiam się jednak, czy za pomocą Lumi 610 rzeczywiście firmie uda się trafić do mniej zamożnych klientów? Rynek został dość ściśle zapełniony przez dwóch konkurentów, a zwłaszcza Androida, który dostępny jest zarówno w droższych jak i tańszych urządzeniach.

Z takim przeciwnikiem trudno będzie walczyć i Nokia musi mocno rozpychać się łokciami, jeżeli chce zdobyć dobrą pozycję.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu