Gry

40-osobowe LAN Party w Europa Universalis w prawdziwym zamku. W Polsce!

TP
Tomasz Popielarczyk
9

Jestem zaskoczony, że to wydarzenie zostało kompletnie zignorowane przez media. Otóż kilka dni temu w położonym na Dolnym Śląsku Zamku Czocha zorganizowano prawdopodobnie najbardziej klimatyczne LAN Party na świecie. Czterdziestu graczy starło się ze sobą w Europa Universalis IV.

Europa Universalis IV, podobnie jak inne gry od Paradox Interactive, to bardzo specyficzna produkcja. Zalicza się ją do gatunku Grand Strategy Game, co oznacza ogromny poziom złożoności, rozbudowaną mechanikę oraz stosunkowo wysoki próg wejścia. Jeżeli Football Manager jest grą skomplikowaną, to Europa i inne gry z tego gatunku są wręcz przytłaczające. Szczególnie, gdy dodamy do tego mnóstwo dodatków wydanych na przestrzeni ostatnich lat (i ciągle pojawiają się nowe). Istnieją na świecie zapaleńcy, którzy uwielbiają takie gry (sam się do nich zaliczam). Zamek Czocha kilka dni temu gościł właśnie taką grupkę.

Grupa 40 graczy zorganizowała wyjazd do jednego z najbardziej klimatycznych zamków naszej części Europy. W Zamku Czocha spędzili aż 4 dni. W tym czasie żywili się jedynie tutejszym jedzeniem (żadnych "nieklimatycznych" fast foodów) i wcielali w role władców prowadzonych przez siebie krajów. Efekt jest fenomenalny. Zresztą sami zobaczcie to na poniższym wideo:

Imprezę zorganizowało Dziobak Larp Studios i jak sama nazwa wskazuje jest to dokładnie połączenie typowego LARPA (terenowej gry fabularnej - szczegóły powie Wam Google) oraz sieciowego grania w gry. Całość oczywiście wsparł też deweloper odpowiedzialny za grę. Pozwoliło to nadać imprezie rozmachu. Zorganizować klimatyczne wieczory przy tradycyjnych trunkach, warsztaty i dodatkowe aktywności, a także zbudować niesamowitą atmosferę, która z pewnością zapadnie uczestnikom na długo w pamięć. Wszystko to transmitowano oczywiście na żywo przez Twitcha.

Nie jest to jedyna taka inicjatywa, bo na całym świecie fani organizują podobne wydarzenia przy innych grach. Musze przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem. Byłem przekonany, że sama idea LAN Party oraz wszystkiego co z nim związane, to już przeżytek - umarła wraz z tym, jak deweloperzy przestali po prostu dodawać tryb gry po sieci lokalnej do swoich gier. A tymczasem okazuje się, że jest inaczej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: