Startups

3 miliardy złotych dla startupów w programie #StartInPoland

Grzegorz Marczak
3 miliardy złotych dla startupów w programie #StartInPoland
Reklama

Prawie 3 miliardy złotych z programu #StartInPoland opracowanego przez Ministerstwo Rozwoju wspólnie z Radą ds. Innowacyjności, zostanie zainwestowane w rozwój start-upów w Polsce.

Firmy otrzymają pomoc nie tylko w fazie inkubacji i akceleracji, ale również na etapie dalszego rozwoju oraz ekspansji międzynarodowej. To największy tego rodzaju program w Europie Środkowo-Wschodniej, adresowany również do podmiotów zagranicznych. Tak przynajmniej twierdzi Ministerstwo rozwoju.

Reklama

Zacytuję tutaj większy fragment opisu poszczególnych programów:

INKUBACJA

Początkiem będzie identyfikacja pomysłów opartych na rozwiązaniach innowacyjnych, a także weryfikacja ich potencjału rynkowego oraz przygotowania do inwestycji. Najlepiej rokujące start-upy, w celu komercjalizacji innowacyjnego rozwiązania, otrzymają wsparcie kapitałowe na poziomie inwestora mniejszościowego. Jest ono skierowane na fazę wczesnego rozwoju przedsiębiorstw. Ten etap będzie realizowany pod egidą Polskiego Funduszu Rozwoju.

AKCELERACJA – SCALE UP

Dzisiaj został ogłoszony konkurs na program akceleracyjny Scale UP. To pierwszy uruchomiony komponent Start In Poland, jako pilotażowy konkurs realizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Posłuży on opracowaniu i przeprowadzeniu programów akceleracyjnych, w których start-upy – nowe spółki technologiczne – będą mogły rozwijać się we współpracy z dużymi przedsiębiorstwami. Start-upy przejdą autorski program stworzony w partnerstwie korporacji z doświadczonymi akceleratorami, dzięki któremu uzyskają nie tylko wsparcie finansowe, ale też dostęp do wysokiej klasy mentorów, zasobów, kompetencji, infrastruktury, nowych klientów i rynków zbytu.
Budżet pilotażowego konkursu to 35 mln zł.

Konkurs będzie trwał od 15 lipca do 15 września 2016.

ROZWÓJ

Wsparcie rozwoju działalności start-upów zapewnią inwestorzy na poziomie later stage, 
tj. tzw. drugiej i trzeciej rundy inwestycyjnej. Wsparcie w formie inwestycji kapitałowej 
w start-upy po fazie zalążkowej, seed, służyć będzie zwiększeniu skali ich działalności, w tym m.in. rozwinięciu działalności badawczo-rozwojowej, uruchomieniu produkcji masowej oraz wdrażaniu swoich rozwiązań w odpowiedzi na zdefiniowane potrzeby dużych przedsiębiorstw, w tym spółek Skarbu Państwa. Ten etap będzie realizowany pod egidą Polskiego Funduszu Rozwoju.

Minister jest pełen nadziei co do tego programu

Chcemy, aby ocenianie tych projektów innowacyjnych miało charakter jak najbardziej komercyjny. Zdajemy sobie sprawę z tego, że do tej pory pewną słabością wdrażania programów innowacyjnych było to, że współpraca pomiędzy nauką a biznesem,między światem komercyjnym a światem instytutów badań i rozwoju była suboptymalna. Chcemy ją zdecydowanie popchnąć na inne tory – zaznaczył Morawiecki.

Jak zwykle jednak diabeł tkwi w szczegółach. Jak będą weryfikowane wnioski, kto będzie się tym zajmował, jak będą wypłacane pieniądze, jakie będą zabezpieczenia. Pamiętam, że obecny rząd dość ostro krytykował niektóre projekty wsparte w poprzednich latach przez PARP. Dziś wszystko jest w ich rękach i bardzo chętnie zobaczę jak przy tej skali funduszu unikają wpadek.

Reklama

Tymczasem jednak każdemu zainteresowanemu polecam #StartInPoland. Jest to moim zdaniem szansa, którą można wykorzystać ale trzeba dobrze rozważyć wszelkie konsekwencje związane z taką "pomocą".

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama