Świat

"250 inżynierów musiałoby pracować 2 lata, aby sklonować Facebooka" - kompletna bzdura

Gniewomir Świechowski
"250 inżynierów musiałoby pracować 2 lata, aby sklonować Facebooka" - kompletna bzdura
39

Takiej odpowiedzi udzielił na Quorze jej założyciel i CTO(Chief technology officer) Facebooka Adam D'Angelo, na pytanie: Jak długo trwałoby zbudowanie Facebooka w jego obecnym kształcie przy użyciu dostępnych dziś najbardziej efektywnych metod i narzędzi, włączając w to translacje, backend, know-how...

Takiej odpowiedzi udzielił na Quorze jej założyciel i CTO(Chief technology officer) Facebooka Adam D'Angelo, na pytanie: Jak długo trwałoby zbudowanie Facebooka w jego obecnym kształcie przy użyciu dostępnych dziś najbardziej efektywnych metod i narzędzi, włączając w to translacje, backend, know-how itd. a nie wliczając akwizycji użytkowników. Niestety już samo pytanie to kompletna bzdura, więc i odpowiedź nie była lepsza.

D'Angelo dając ją założył, że Facebooka rozwija teraz team około 700 osób, który przez ostatnie trzy lata rósł o jakieś 200 rocznie, a kod sprzed czterech lat jest zupełnie bezużyteczny. Dało mu to około 1000 lat pracy jednego programisty lub na odwyrtkę, rok pracy tysiąca programistów, z tego potracił jakieś 3/4 ze względu na tony kodu, który stworzono w ramach testów nowych funkcji, zastąpiono niedługo po wypuszczeniu bardziej efektywnym itd. itp.

Ostatecznie, dało mu to dwa lata pracy dla 250 programistów. Przy założeniu, że tego zadania podejmuje się firma taka jak Google - potrafiąca szybko relokować tak duże zasoby.

Jednak Google zbudowało G+ w około rok z teamem 200 inżynierów, dając użytkownikom mniej więcej podobne co Facebook możliwości, czerpiąc z niego to co najlepsze i uzupełniając to cudeńkami takimi jak Hangouts. Oczywiście, brak mu wielu - zbędnych - elementów Facebooka i kilku bardzo potrzebnych. Ale większość brakujących elementów jest już gotowa w portfolio Mountain View i tylko czeka na integrację.

W ciągu najbliższego pół roku, G+ nie będzie klonem Facebooka lecz lepszym - bo bardziej przejrzystym odpowiednikiem - ponieważ nie niesie za sobą bagażu przyzwyczajeń użytkowników, zakopanych głęboko i używanych przez nielicznych funkcji, błędnych założeń których nie zdążono zweryfikować nim stały się kruchym fundamentem, gigantycznej bazy kodu, która trzeba utrzymywać.

Za rok, G+ może rozwijać się szybciej niż Facebook, choć Mountain View nie będzie nigdy tak skoncentrowane na tym produkcie jak Facebook na swoim. Gogole klonuje Facebooka, mniejszymi siłami i szybciej niż to zakłada D'Angelo.

Wynika to z prostej prawdy znanej wszystkim programistom: Zdecydowanie łatwiej tworzyć nowy kod, niż modyfikować stary.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookQuorag+