Google

Wszystkiego najlepszego Google! 15 lat wyszukiwarki, ale ta firma to dziś znacznie znacznie więcej

Konrad Kozłowski
Wszystkiego najlepszego Google! 15 lat wyszukiwarki, ale ta firma to dziś znacznie znacznie więcej
18

Wyszukiwarka Google świętuje swoje piętnaste urodziny, dlatego z tej okazji przygotowano pełne ciekawych danych infografiki; specjalną konferencję, podczas której wyjątkowo mówiono o przeszłości firmy, a nie jej przyszłości; a także pokazano kilka ciekawych kart z historii firmy poprzez udostępnieni...

Wyszukiwarka Google świętuje swoje piętnaste urodziny, dlatego z tej okazji przygotowano pełne ciekawych danych infografiki; specjalną konferencję, podczas której wyjątkowo mówiono o przeszłości firmy, a nie jej przyszłości; a także pokazano kilka ciekawych kart z historii firmy poprzez udostępnienie wyjątkowych fotografii.

Dominacja Google wcale nie jest taka oczywista, ponieważ nadal są kraje, gdzie usługi tej firmy są niezbyt popularne lub po prostu zabrionione. Dziś jednak nie będziemy wcale umniejszać zasług Google, ponieważ wyszukiwarka ta nadała kształt sieci, z którą mamy kontakt każdego dnia. Usługi tej firmy w wielu przypadkach wiodą prym zostawiając konkurencje w tyle, a projekty określane mianem "moonshots", jak chociażby "balony z Internetem", bądź firma mająca badać możliwości na wydłużenie ludzkiego życia mogą zrobić niemałe wrażenie.

To z czym mamy do czynienia będzie można zrozumieć po zapoznaniu się z kilkoma informacjami. Między innymi danymi odnośnie zarobku firmy na reklamie w Internecie w 2013 roku, sięgającym ponad 38 miliardów dolarów. A wszystko to dzięki AdWords, powstałym niemalże na samym początku historii firmy. Udział Chrome w rynku przeglądarek również nie pozostawia złudzeń - 43% procent. Jeżeli chodzi o najważniejszy projekt - wyszukiwarkę, to tutaj mamy do czynienia z ponad 114 miliardami wyszukiwań każdego miesiąca! Kolejny produkt, który jest doskonale rozpoznawalny to mapy - popularność mobilnej wersji tej usługi jest wyższa aniżeli mobilnego Facebooka. Opanowaniu rynku urządzeń mobilnych przez system Android można by poświęcić odrębny tekst, a nawet kilka. Udział w rynku systemu Google wynosił w drugim kwartale tego roku blisko 80%, przy 14% systemu Apple - iOS.

Wracając jednak do samej wyszukiwarki, dopiero patrząc jej dzisiejsze możliwości można odczuć to jak długo jest z nami. Obserwując zmiany na przestrzeni kilku tygodni czy miesięcy wydaje nam się, że dzieje się to zbyt wolno, a na nowości musimy czekać zbyt długo. Z pewnej perspektywy wygląda to znacznie inaczej, a takie projekty jak Knowledge Graph, od niedawna dostępny w języku polskim, wyszukiwanie głosowe czy nawet możliwość zadawania pytań kontekstowych ("follow-up question") to spore osiągnięcia.

Gdzie Google będzie za kolejne 15 lat? Przewidywania w przypadku takich firm jak jak ta są zawsze dość ryzykowne, choć z całą pewnością możemy spodziewać się dalszego udoskonalania większości ich produktów. Bardzo ciekawa przyszłość czeka wyszukiwarkę, która to wszystko zapoczątkowała. Między innymi celem jest stworzenie narzędzia potrafiącego bezpośrednio odpowiedzieć na najbardziej naturalne pytania jak "Jak pozbyć się czkawki?".

Po raz kolejny Google zaskakuje mnie swoim poczuciem humoru. Spójrzcie w lewy dolny róg grafiki z wykresem rozwoju wyszukiwarki. Jeżeli zdaniem Google tamten okres jest rozumiany jako "era dinozaurów" w kontekście branży technologicznej, to śmiało możemy patrzeć w przyszłość. Google już zadba o to byśmy się nie nudzili.

Infografika: Mashable; grafiki: Google 1, 2.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu