Płatności i bankowość

13 mln przelewów na numer telefonu. P2P drugą najpopularniejszą formą korzystania z BLIKA

Grzegorz Ułan
13 mln przelewów na numer telefonu. P2P drugą najpopularniejszą formą korzystania z BLIKA
1

BLIK podzielił się dziś swoimi wynikami za III kwartał 2020 roku. Tak, znowu bije rekordy i co ciekawe, oprócz wzrostu popularności płatności w sieci równie mocno rośnie popularność przelewów na numer telefonów P2P.

Tylko w III kwartale 2020 roku dokonaliśmy prawie 110 mln transakcji przy wykorzystaniu BLIKA, to więcej niż zaledwie dwa lata temu przez cały rok. W sumie od początku tego roku odnotowano już prawie 300 mln transakcji wszystkimi metodami, co daje 300% więcej niż w 2018 roku i o prawie 100 mln więcej niż przez cały 2019 rok.

Łącznie aktywnie (aktywnym użytkownikiem jest osoba, która zrealizuje przynajmniej jedną transakcję w miesiącu. Nie brano pod uwagę użytkowników, którzy wykonywali wyłącznie przelewy na numer telefonu, nie korzystając z innych kanałów płatności BLIKIEM) korzysta już z tej formy płatności 6 mln klientów banków w Polsce, których w ostatnim kwartale przybyło aż 0,6 mln. Tylko w III kwartale dokonali oni transakcji na kwotę 14,6 mld zł.

Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA:

Ten rok będzie z pewnością przełomowy dla polskiego ecommerce. Handel w sieci zastąpił wielu osobom ten tradycyjny. Nawet odmrożenie gospodarki i powrót do normalnego funkcjonowania sklepów w okresie przed i powakacyjnym, nie spowodowały odpływu kupujących w sieci. Naszym zdaniem, zostaną oni już na stałe i coraz chętniej będą kupować online.

Wpływ pandemii na popularność płatności BLIKIEM w sieci widać wyraźnie od II kwartału 2020 roku, kiedy to podobnie jak w zeszłym kwartale podwoiła się liczba transakcji w porównaniu z analogicznymi okresami roku ubiegłego.

Okazało się też, iż w wyniku odmrożenia gospodarki zwiększyła się liczba wypłat gotówki z bankomatów przy użyciu BLIKA. Jeszcze w II kwartale odnotowano 5,5 mln takich transakcji, a w III kwartale o 36% więcej - 7,5 mln.

Nieco większy wzrost miał miejsce w przypadku płatności BLIKIEM w terminalach w sklepach stacjonarnych, liczba transakcji tym kanałem wzrosła o 42% w porównaniu z II kwartałem, z poziomu 8,4 mln do 11,9 mln.

Jednak największymi wzrostami w tym kwartale mogą pochwalić się przelewy na numer telefonu P2P, których popularność rok do roku urosła aż o 200%, a w porównaniu z poprzednim kwartałem o 46%. Łącznie w III kwartale dokonano 13 mln takich transakcji.

Dariusz Mazurkiewicz:

Przelewy na numer telefonu BLIK stają się prawdziwym hitem, coraz więcej osób uznaje, że jest to najszybszy i najbezpieczniejszy, a jednocześnie bardzo prosty sposób przekazywania sobie pieniędzy. Dodatkowo, wszelkie rodzaje bezgotówkowych rozliczeń są w czasie pandemii ważnym elementem utrzymywania dystansu. Zauważamy także dynamiczny wzrost liczby transakcji w tradycyjnych terminalach, co również jest potwierdzeniem odchodzenia od obrotu gotówkowego.

Na koniec zerknijmy na wybrane statystyki z III kwartału 2020 roku. Średnio dziennie w ostatni kwartale dokonywano prawie 1,2 mln transakcji, a w rekordowym dniu było ich przeszło 1,5 mln. Z kolei średnia kwota transakcji wyniosła 133 zł. Największe transakcje dokonywano podczas wypłat z bankomatów, gdzie średnia ta wyniosła aż 550 zł.

Natomiast największe kwoty transakcji, co zrozumiałe, zostawiamy przy zakupach BLIKIEM przez internet - 8,5 mld zł, z łącznej kwoty 14,6 mld zł.

--
Źródło: Polski Standard Płatności BLIK.
Udziałowcami spółki PSP są: Alior Bank, Bank Millennium, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski oraz Mastercard. Z BLIKA mogą korzystać również klienci Getin Banku, Banku Pekao S.A, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, Nest Banku, Banku Pocztowego i banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej, w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu