HBO Go posiada w Polsce jedną z najlepszych ofert, jeśli chodzi o rynek usług VOD. Niestety w kwestiach technicznych jest jeszcze wiele do zrobienia, ...
HBO Go posiada w Polsce jedną z najlepszych ofert, jeśli chodzi o rynek usług VOD. Niestety w kwestiach technicznych jest jeszcze wiele do zrobienia, dlatego skontaktowałem się z polskim oddziałem HBO i zadałem najczęściej powtarzające się pytania pochodzące wprost od użytkowników usługi, lub jej potencjalnych klientów. Cieszyć może fakt, że HBO Polska zdaje sobie sprawę z tego, nad czym powinni popracować. Po szczegóły zapraszam poniżej.
Aktualnie nie znajdziemy na HBO Go materiałów w jakości HD. Dziś nie jest ona luksusem, lecz standardem. Dlaczego materiały na HBO Go nie są oferowane w wysokiej rozdzielczości?
Intensywnie pracujemy nad wprowadzeniem materiałów w jakości HD do serwisu HBO GO. W ciągu kilku najbliższych tygodni serwis HBO GO zostanie wzbogacony o kilkaset godzin programów w jakości HD.
Rynek mobilny jest bardzo istotny, ale wielu widzów pragnie oglądać filmy i seriale w możliwie najlepszej jakości i na dużych ekranach ich telewizorów. Krótko mówiąc: co się dzieje z Waszymi aplikacjami dla konsol Xbox? HBO Go trafiło do Polski, jako drugiego kraju zaraz po USA, lecz prawdę mówiąc możemy pomarzyć o skuteczności tamtejszego oddziału.
Sposób korzystania z serwisów video, szczególnie z treści premium, różni się w Polsce i Stanach Zjednoczonych. W Polsce widzowie korzystają z serwisów VOD najczęściej na komputerach, telewizorach i dekoderach, stąd w pierwszej kolejności wprowadziliśmy HBO GO na te urządzenia. Oczywiście, serwis jest też dostępny na smartfonach i tabletach. Pracujemy nad wdrożeniem serwisu HBO GO na kolejne platformy.
Chciałbym zapytać o usługę HBO On Demand, którą znajdziemy u operatora UPC. Jej oferta nie tyle nie pokrywa się z tą na HBO Go, lecz jest wręcz wybrakowana. Nie znajdziemy tam nawet wielu Waszych własnych produkcji. A jeśli pojawią się, to tylko po to, by niedługo zniknąć. Zdarzają się też przypadki, że z ośmiu odcinków dostępne są tylko trzy, i to “środkowe”, czyli 3, 4 i 5 co nie ma tak naprawdę najmniejszego sensu. Co jest powodem takiej sytuacji?
HBO GO i HBO OD (On Demand) to dwa różne serwisy, dwie różne usługi. W serwisie HBO OD, który dostępny jest wyłącznie na dekoderach, znajduje się aktualna oferta HBO uzupełniana o wybrane seriale - łącznie ponad 300 godzin oferty programowej. Serwis HBO GO dostępny jest na wielu urządzeniach, w tym także mobilnych. Zawiera nie tylko bogatą aktualną ofertę programową HBO, ale również pełną bibliotekę produkcji HBO. Łącznie jest to ponad 2000 godzin filmów i seriali.
Problemy techniczne związane z brakiem pojedynczych odcinków seriali są na bieżąco rozwiązywane z operatorami.
Nawiązując do poprzedniego pytania - co stoi na przeszkodzie, by udostępnić w tej usłudze, oprócz oryginalnych ścieżek dźwiękowych, polskie napisy? Niektóre produkcje emitowane na kanale HBO posiadają obydwie ścieżki dźwiękowe do wyboru oraz polskie napisy, zaś w usłudze HBO On Demand polskie napisy są niedostępne.
Zarówno na antenie HBO, jak również w HBO GO udostępniamy filmy i seriale w wersji oryginalnej, z lektorem, a także w wersji z napisami. Dzięki temu widzowie mogą wybrać najdogodniejszą dla siebie wersję filmu lub serialu. Obecnie pracujemy nad udostępnieniem napisów również w serwisie HBO OD.
HBO planuje uruchomienie usługi VOD niezależnej od opłat za pakiet kanałów, do tego ma dojść jeszcze w tym roku na terenie Stanów Zjednoczonych. Czy możemy spodziewać się, że usługa ta także pojawi się w Polsce?
W Polsce już od kilku lat można kupić HBO z HBO GO w pakiecie z Internetem, bez pakietu kanałów telewizyjnych. Taka oferta dostępna jest już u wielu operatorów, takich jak Netia, Vectra, Multimedia czy Toya.
Aktualnie serwis HBO Go działa w oparciu o technologię Silverlight, której czas jest tak naprawdę policzony. Świadczy o tym chociażby ruch Netflixa, który oferuje już strumieniowanie przy wykorzystaniu uniwersalnego HTML5. Kiedy podobnego ruchu można spodziewać się po HBO?
Decyzja została już podjęta, pracujemy nad udostępnieniem serwisu HBO GO opartego na HTML5.
Dlaczego pomijacie takie urządzenia jak Apple TV czy Chromecast, będące idealnymi przykładami tego, jak w najlepszy możliwy sposób można uzyskać dostęp do zasobów Waszej usługi? Amerykańskie aplikacje wspierają nie tylko te dwa urządzenia, a my nie możemy doczekać się obsługi ani jednego z nich.
Obecnie Chromecast nie jest oficjalnie dostępny na polskim rynku. W przypadku Apple TV serwis HBO GO jest dostępny poprzez funkcję AirPlay. Niezależnie pracujemy nad wprowadzeniem aplikacji na oba te urządzenia.
Stabilność polskiego HBO Go to rzecz dyskusyjna - przypadki z ostatnich miesięcy udowodniły, że nie można być pewnym, że po długim dniu zasiądziemy przed ekran i będziemy mogli obejrzeć kolejny odcinek ulubionego serialu. Dochodzi do tego dość regularnie, co jest powodem tej sytuacji?
Podobnie jak w przypadku innych serwisów VOD jest wiele czynników, które potencjalnie mogą wpłynąć na brak stabilności serwisu. Wszystkie pojawiające się problemy traktujemy bardzo poważnie i rozwiązujemy je w najkrótszym możliwym czasie.
Wielu polskich użytkowników nie tylko woli oglądać produkcje w oryginalnej wersji, ale również chcą podszkolić się z języka angielskiego - czy istnieje szansa na dodanie napisów w języku angielskim do produkcji dostępnych na HBO Go/HBO On Demand? Domyślam się, że można to osiągnąć niewielkim nakładem sił.
Bardzo poważnie rozważamy wprowadzenie dodatkowej opcji napisów w języku angielskim. Jednocześnie rozpoczęliśmy wprowadzanie polskich napisów w wersji dla niesłyszących do lokalnych produkcji, np. do serialu Wataha.
Aktualnie aplikacja HBO Go nie jest kompatybilna z najnowszym wydaniem mobilnego systemu operacyjnego Microsoftu - Windows Phone 8. Na horyzoncie pojawia się już Windows 10 - uda Wam się nas pozytywnie zaskoczyć i niedługo po jego premierze pojawi się uniwersalna aplikacja dla tej platformy?
Obecnie pracujemy nad kolejnym rozwiązaniem dla Windows.
Dziękuję za rozmowę.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu