Internet

Warp. Darmowy VPN od twórców 1.1.1.1 na urządzeniach mobilnych

Piotr Kurek
Warp. Darmowy VPN od twórców 1.1.1.1 na urządzeniach mobilnych
4

Równo rok po premierze 1.1.1.1, Cloudflare udostępnia nowe narzędzie dające możliwość skorzystania z darmowych serwerów VPN wewnątrz aplikacji.

Jak możemy przeczytać na stronie https://1.1.1.1/ usługa zapewniana przez Cloudflare jest najszybszym serwerem DNS w sieci ze średnim czasem dostępu na poziomie 14 ms. Według strony DNSPerf średni wynik dla serwerów OpenDNS to 21 ms, a dla Google’a nawet 35 ms. DNS od Cloudflare obsługuje również bezpieczne połączenia w standardzie TLS oraz HTTPS, co również nie jest wcale takie oczywiste.

Właścicielem adresu 1.1.1.1 jest organizacja APNIC odpowiedzialna za rejestracje domen w regionie Azji. Do tej pory był on wykorzystywany do innych celów, ale pomysł z którym zgłosiło się Cloudflare się spodobał i od 1 kwietnia działa na nim serwer DNS. Nie jest to w gruncie rzeczy nic nowego, bo firma oferowała swoją usługę DNS od dłuższego czasu, ale nie były to popularne i łatwe do zapamiętania adresy.

Tak o Cloudflare, które kilka miesięcy temu trafiło także na urządzenia mobilne, pisał Kamil w swoim tekście Cloudflare uruchamia szybki i bezpieczny serwer DNS 1.1.1.1Cloudflare uruchamia szybki i bezpieczny serwer DNS 1.1.1.1 

Tradycyjnie, z okazji prima aprilis, Cloudflare, wbrew panującym trendom żartobliwych wpisów, prezentuje nowości, z których skorzystają użytkownicy usług oferowanych przez firmę. Tak się stało i dziś. Do aplikacji mobilnej 1.1.1.1, z której korzystają zarówno posiadacze iPhone’ów, jak i smartfonów z Androidem, zmierzają autorskie rozwiązania VPN, które, zdaniem autorów, w jeszcze większym stopniu wpłyną na poprawę bezpieczeństwa i prywatności przy przeglądaniu zasobów sieci. Warp, nad którym prace trwały od dwóch lat, pozwala na darmowe i co najważniejsze, dużo szybsze podłączenie się do wirtualnych sieci. Dzięki wykorzystaniu technologii firmy Neumob, którą Cloudflare przejęło w 2017 r. VPN będzie gwarantowało wysoką jakość połączenia i najwyższy stopień bezpieczeństwa, bez prowadzenia logów, sprzedaży lub wykorzystywania danych, czy konieczności ich podawania przy korzystaniu z Warp.

Warp i Warp+ już wkrótce na urządzeniach mobilnych

Warp pojawi się w aplikacji mobilnej 1.1.1.1 w najbliższych miesiącach. W aplikacji można zgłaszać się do testów, które będą prowadzone na grupie użytkowników dodawanych do nich falami. W przygotowaniu jest również wersja na komputery, jednak w chwili obecnej nie padają żadne deklaracje na temat konkretnej daty. Użytkownicy 1.1.1.1 będą mogli korzystać z Warp za darmo, choć w przygotowaniu jest też miesięczna subskrypcja oferująca znaczne przyspieszenie, głównie dzięki wykorzystaniu technologii Argo Smart Routing.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu