W przypadku korzystania z nielimitowanego łącza domowego, raczej nikt nie zastanawia się nad tym, ile danych zużywa w trakcie korzystania z usług streamingowych. Inaczej jest jednak, gdy nasz plan dotyczący mobilnego internetu jest sztywno limitowany - czy to przez samą pojemność pakietu albo przez próg, po którym włączany jest "lejek" ograniczający prędkość. Jak to więc jest w przypadku streamingowych?
Chyba raczej nikt nie wyobraża sobie konsumowania treści bez streamingu. YouTube, Netflix, Spotify, Tidal... takie usługi można swobodnie mnożyć a i tak będzie trudno wymienić wszystkie. Nie ma z nimi większego problemu, jeżeli strumieniujemy dane w domu, gdzie zazwyczaj dysponujemy nielimitowanym transferem. Co jednak w sytuacji, gdy do dyspozycji mamy telefon lub mobilny, limitowany internet? Wtedy zazwyczaj zastanawiamy się, jak bardzo streaming nadwyręża nasz pakiet.
Android Central postanowił sprawdzić, ile danych zużywa streamowanie przeróżnych treści. Niektóre wyliczenia są... zaskakujące. Wynika wprost z tego, że większość pakietów mobilnych nie jest przystosowanych do zmieniających się warunków na rynku rozrywkowym - rosnąca jakość treści dostępnych na zasadzie streamingu nie przystaje do tego jak wyglądają możliwości pakietów mobilnych. W Polsce nie jest jeszcze tak źle - ceny mobilnego internetu są niskie, a same oferty bardzo atrakcyjne. Są jednak kraje, w których dostęp do takich usług jest znacznie droższy i mało który operator mówi tam o "nielimitowanym internecie". Jeśli już, to jest to horrendalnie droga opcja.
Streaming - jak dużo danych zużywa?
W przypadku streamowania muzyki, ilości danych nie są znaczne, nawet w przypadku najwyższych jakości. Plik 96 kbps zużywa 0,72 MB na minutę i 43,2 MB na godzinę. Standardowa jakość to 160 kbps i tutaj musimy liczyć się ze zużyciem na poziomie 1.20 MB na minutę i 72 MB na godzinę. 320 kbps to już 2.40 MB na minutę i 115,2 MB na godzinę. Z takimi wartościami można jeszcze się pogodzić - warto wiedzieć, że te (podobnie jak i wszystkie inne) są uśrednione.
Streaming wideo jest już nieco bardziej skomplikowany - wraz ze wzrostem jakości wyrażanej przede wszystkim przez rozdzielczość materiału drastycznie wzrasta też ilość danych koniecznych do odebrania przez urządzenie klienckie. W przypadku filmów, już przy jakości 240 - 320p zużywamy ok. 300 MB na godzinę. 480p wymaga od nas niemal 2 x więcej danych do zużycia - w takim przypadku musimy pogodzić się z utratą 700 MB na godzinę.
Treści w 720p średnio zużywają 0,9 GB na godzinę, natomiast 1080p już 1,5 GB. 2K związane jest już z utratą 3 GB transferu w jedną godzinę. Naturalnie, UHD zużywa najwięcej transferu - około 7.2 GB w ciągu godziny.
Właściwie wszyscy operatorzy sieci komórkowych w Polsce oferują bardzo atrakcyjne pakiety mobilnego internetu, właściwie za bezcen, więc dostępne wartości na poziomie 10 GB absolutnie nikogo nie dziwią. Jednak warto pamiętać o tym, że czym wyższa jakość materiału, tym szybciej wyczerpiemy dostępny dla nas pakiet, a uwierzcie mi, że nie ma takiego limitu, którego nie da się wykorzystać. W przypadku 10 - gigowego mobilnego internetu, wystarczy 1,2 godziny oglądania materiału w jakości 4K, a transfer miesięczny "magicznie" nam się skończy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu