Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Polska

Jak sprawdzić wysokość swojej przyszłej emerytury? W tym roku tylko online na PUE ZUS

GU
Grzegorz Ułan
16

Z uwagi na pandemię Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie w tym roku wysyłał nam prognoz naszych przyszłych emerytur drogą pocztową. Można jednak sprawdzić ją samemu na portalu PUE ZUS.

ZUS do tej pory, przy okazji corocznej waloryzacji składek emerytalnych wysyłał z automatu do wszystkich obywateli Pocztą Polską listy z przewidywaną wysokością przyszłej emerytury. W tym roku, aby otrzymać taką prognozę w formie papierowej trzeba złożyć w tym celu odpowiedni wniosek, ale można też sprawdzić ją samemu na portalu PUE ZUS.

Portal ten nie jest zbyt intuicyjnie zaprojektowany, więc poprowadzę Was krok po kroku do celu. Jeśli nie macie konta na PUE ZUS najszybciej założycie go za pomocą Profilu Zaufanego na tej stronie. Jest też opcja przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub poprzez bankowość elektroniczną.

W zależności od tego, jaką formę rejestracji wybraliście, tym samy sposobem będziecie zawsze logować się do portalu. Po zalogowaniu uruchomi się Wam pulpit z panelem ubezpieczonego.

Interesujący nas kafel znajduje się w dolnej części pulpitu pod nazwą - Informacje o stanie konta, wystarczy go rozwinąć i kliknąć odnośnik - Pokaż.

Wyświetlą się nam wtedy informacje o stanie konta ubezpieczonego w ZUS ze wszystkich lat składkowych wraz z ogólnymi danymi odnoszącymi się do zgromadzonych składek na ubezpieczenie emerytalne, kapitału początkowego, środków na subkoncie czy składek z OFE. Zaznaczamy rok 2019 i na samym dole ekranu klikamy w odnośnik - Szczegóły. W tym miejscu wyświetli nam się podsumowanie ubiegłego roku w zakładce - Stan konta, i aby sprawdzić naszą prognozę emerytalną wybieramy zakładkę - Hipotetyczna emerytura.

Sprawdzicie tu wysokość prognozowanej przez ZUS przyszłej emerytury w czterech wariantach. Prognozę na podstawie zgromadzonych środków na koncie głównym, przy założeniu, że będziemy pracować do emerytury i składki do tego czasu będą wpływać w dotychczasowej wysokości oraz prognozę przy założeniu, że już do emerytury składki te przestaną spływać.

Trzeci i czwarty wariant opiera się na tych samych założeniach, ale z dodatkowym uwzględnieniem środków zgromadzonych na subkoncie, jeśli takowe posiadacie. To tyle, życzę jak najmniejszej liczby rozczarowań...:)

Źródło: Next Gazeta.pl.
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: