Google

Zwiedź niesamowite tereny wokół Mount Everest dzięki... Google Street View

Jakub Szczęsny
Zwiedź niesamowite tereny wokół Mount Everest dzięki... Google Street View
5

Jeśli Twoim marzeniem jest odwiedzenie Nepalu, a potem wspinaczka na Mount Everest, jedną z tych rzeczy możecie od teraz zrobić w domu. Oczywiście nie jest to tym samym, co realne odwiedzenie tego miejsca, jednak może to być dobry wstęp do podjęcia jednoznacznej decyzji - "zbieram kasę na wycieczkę...

Jeśli Twoim marzeniem jest odwiedzenie Nepalu, a potem wspinaczka na Mount Everest, jedną z tych rzeczy możecie od teraz zrobić w domu. Oczywiście nie jest to tym samym, co realne odwiedzenie tego miejsca, jednak może to być dobry wstęp do podjęcia jednoznacznej decyzji - "zbieram kasę na wycieczkę i ruszam w świat". Zanim zdecydujecie się odwiedzić Khumbu, może najpierw zobaczycie jak to wygląda w Street View? Tak, od teraz jest taka możliwość.

Zdążyłem przejrzeć efekty projektu i powiem tak - jest pięknie. Nie jest to może tak swobodny widok, jak w przypadku miast. Projekt powstał we współpracy z Apa Sherpą, który obecnie dzierży rekord w ilości udanych wspinaczek na tą górę - ten szczyt osiągnął aż 21 razy. Wraz z jego fundacją oraz organizacją non-profit - Story Cycle, Google sfotografowało i przeanalizowało teren wokół największej góry świata w ciągu 10-dniowej ekspedycji. Na podstawie przeprowadzonych działań wykonano mocno ulepszone mapy tego terenu i włączono je do usługi Google Street View.

Jeżeli chcecie zbliżyć się jak najbliżej do Mount Everestu, możecie zrobić to dzięki wirtualnej podróży do Gorak Shep, gdzie wykonano trochę ujęć we wnętrzu budynku wzniesionego dla śmiałków, którzy chcą osiągnąć szczyt. Ponadto do zwiedzenia są szkoły oraz świątynie. Naprawdę warto.

I jak widać na szczęście, Street View to nie tylko śmieszne lub nie ujęcia ludzi, którzy lecą za fotografującym samochodem Google i robią czasem naprawdę dziwne rzeczy. Wśród zdjęć w tej usłudze można znaleźć prawdziwe perełki - między innymi Muzeum Skody, czy Pingwiny na Wyspie Georgia. Jednak umówmy się, te widoki nawet w ogromnych rozdzielczościach nie oddają w pełni tego, jak wygląda realna wędrówka w tych miejscach.

Grafika: 1

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu