Google

Na Androidzie 5.1 otworzysz wiele okien na ekranie

Jakub Szczęsny
Na Androidzie 5.1 otworzysz wiele okien na ekranie
57

Funkcja obsługi wielu okien na jednym ekranie kojarzy się jednoznacznie z serią Galaxy Note, gdzie urządzenia wyposażone w rysik oferują wyświetlanie aplikacji w oknach na wzór m. in. Windows. Takie rozwiązanie jest całkiem przydatne w trakcie pracy na kilku aplikacjach na raz. Niewykluczone, że owa...

Funkcja obsługi wielu okien na jednym ekranie kojarzy się jednoznacznie z serią Galaxy Note, gdzie urządzenia wyposażone w rysik oferują wyświetlanie aplikacji w oknach na wzór m. in. Windows. Takie rozwiązanie jest całkiem przydatne w trakcie pracy na kilku aplikacjach na raz. Niewykluczone, że owa funkcjonalność zostanie oddana także smartfonom otraz tabletom nienależącym do serii Samsunga - po oficjalnym opublikowaniu Androida 5.1 znaleziono odwołania do takiej właśnie funkcji.

Nie mamy jednak żadnych informacji na temat tego, jak będzie owa funkcja działać na urządzeniach wyposażonych w Androida 5.1. Niewiadomą jest także to, kiedy będziemy mogli cieszyć się z zastosowania funkcji multi-window w nowym Androidzie. Wcześniej, w 2014 roku zaprezentowano wideo przedstawiające koncepcję zastosowania obsługi wielu okien m. in. w aplikacjach WhatsApp, Snapchat, Twitter i YouTube.

https://www.youtube.com/watch?v=Be6SroGhm5U&feature=player_detailpage

To może oznaczać, że Android wraz z mniejszymi tabletami być może będzie chciał zaatakować rynek szturmowany na razie przez Windows 8.1. Małe tablety typu Asus Transformer T100 oprócz faktu, iż są urządzeniami naprawdę mobilnymi, to w dodatku nadają się do pracy - mimo ich niewielkiego rozmiaru. Tym samym Android może chcieć wyrwać Microsoftowi jeden z argumentów za okienkowym rozwiązaniem - wiele krytyki na Androida spada właśnie przez fakt, iż praca na kilku aplikacjach na raz - ze względu na jego specyfikę jest utrudniona. Możliwość otwarcia kilku aplikacji w oknach zapewne ten argument rozmyje.

Więcej szczegółów zapewne poznamy już 28 maja tego roku. Na dorocznej konferencji i/O, Google zwykł prezentować m. in. nowe wersje swojego mobilnego systemu operacyjnego - na poprzedniej został zaprezentowany Android L, który potem stał się oczywiście Androidem Lollipop 5.0.

Grafika: 1, 2

Źródło: Phonearena / PhanDroid

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu