Ciekawostki technologiczne

ZUS twierdzi, że Chrome jest niekompatybilny z ich stroną i poleca Internet Explorera lub Firefoksa

Grzegorz Ułan
ZUS twierdzi, że Chrome jest niekompatybilny z ich stroną i poleca Internet Explorera lub Firefoksa
1

Google zaczął zapowiadać pozbycie się z najpopularniejszej przeglądarki na świecie Chrome obsługi Flasha od 2015 roku, ale okazuje się, że są popularne strony, które nie chcą przyjąć tego do wiadomości, że to już przestarzała technologia.

Flash z Google Chrome ostatecznie zniknął od wersji 55 w grudniu 2016 roku, ale do dziś są popularne strony, które nadal korzystają z technologii Adobe, należy do nich strona ZUS. Napisał do nas w tej sprawie Czytelnik, który chciał złożyć elektronicznie wniosek o naliczenie kapitału początkowego, ale na swojej przeglądarce Chrome odbił się przy tym od muru. Na stronie https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi, gdy korzystamy z Chrome pojawia się następujący komunikat:

Informujemy, że przeglądarka Google Chrome przestała wspierać technologię Flex, umożliwiającą przeglądanie niektórych formularzy. W celu poprawnego przeglądania formularzy należy korzystać z innych przeglądarek (np. Internet Explorer, Mozilla Firefox).

Co to jest za technologia Flex? Na stronach Wikibooks możemy przeczytać taką jej definicję:

Flex jest technologią stworzoną przez Adobe Systems na potrzeby tworzenia tzw. Bogatych Aplikacji Internetowych, które kompilowane są do postaci SWF obsługiwanej przez Flash Playera lub wtyczkę Adobe AIR. Flex został pierwotnie stworzony przez firmę Macromedia, kupioną następnie w 2005 roku przez firmę Adobe, która aktualnie rozpowszechnia ją na zasadach open source.

Co ciekawe, ZUS ma problemy z Google Chrome już od dłuższego czasu, przeszukując internet przed tym wpisem trafiłem na informacje z 2014 roku, kiedy to Niebezpiecznik informował o problemach z Flash na stronach ZUS, a to był czas jeszcze pełnego wsparcia tej technologii w Google Chrome.

Dziękujemy naszemu Czytelnikowi Andrzejowi za podesłanie informacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu