Polska

Zróbmy akcję internet bez ch@mstwa - będzie cool!

GM
Grzegorz Marczak
23

Jestem zdziwiony, że tak późno. Przecież dyskusja o chamach w sieci, lub też o chamskiej sieci zakończyła się kilka dni temu. No ale lepiej późno niż wcale - i nie chodzi o to, że lepiej dla internautów. Agencja x zrobiła stronę internetbezchamstwa.pl na które pokazuje jak nie być chamem. Przy...


Jestem zdziwiony, że tak późno. Przecież dyskusja o chamach w sieci, lub też o chamskiej sieci zakończyła się kilka dni temu. No ale lepiej późno niż wcale - i nie chodzi o to, że lepiej dla internautów.

Agencja x zrobiła stronę internetbezchamstwa.pl na które pokazuje jak nie być chamem. Przy okazji aby nagłośnić całą akcję poszło info prasowe którzy wszyscy skrupulatnie przepisują. Jesteśmy więc uratowani? Przez chwilę było gorąco bo redaktor Żakowski zauważył problem, natomiast dobrze się stało że mamy sprytne i bystre agencje, które potrafią na czas zareagować.

I nie zrozumcie mnie źle - nie chcę potępiać potrzeby uświadamiania ani też agencji, która wykorzystała moment na autopromocję. Nie będę natomiast zachwycał się czymś co jest zrobione dla notki prasowej i tylko taki będzie miało efekt.

Kultury się trzeba uczyć od małego, w domu od rodziców a nie z internetu w akcjach społecznych. Jeśli chcemy do czego namawiać ludzi przez takie akcje to uczmy ich jak reagować na chamstwo, tego że nie można żadnej formy agresji akceptować i tolerować, że internet nie rządzi się innymi prawami itp. Tego można nauczyć, kultury przez autopromocyjne akcje nie.

Żeby nie buła to niekonstruktywna krytyka, oto kilka moich pomysłów jak można walczyć z zachowaniami podpadającym pod definicję "chamstwa", które zdarzają się w internecie :

Portale - (bo jednak to one mają największy zasięg i wpływ na to co się dzieje), mogły by zadbać o to aby łatwiej można było zgłaszać chamskie i wulgarne treści. Gazeta jest tutaj dobrym przykładem, przy każdym komentarzu jest znaczek kosza po kliknięciu na który wysyłane jest zgłoszenie do moderatora. Niestety w Interia.pl już takiej funkcji nie zauważyłem, Onet aby zgłosić naruszenie regulaminu każe się zalogować. Naprawdę niewielkim wysiłkiem dało by się usprawnić ten element funkcjonalny tak aby szybko można było oznaczyć coś jako treść wymagającą reakcji.

Uświadamiać - jeśli chcemy walczyć z nienawiścią i atakami na ludzi w internecie to trzeba uświadomić jakie internauci mają prawa, jak mogą dochodzić swoich praw, co jest karalne a co nie jest itp. Naprawdę tutaj każdemu z nas przydała by się odpowiednia porcja wiedzy.

Banować, kasować, wyrzucać, kasować konta Ciekawy jestem czy portal (czy też inne serwisy) znajdując posty wyjątkowego internetowego "debila" (który się od czasu do czasu pojawia się wszędzie) są w stanie od razu usuwać wszystkie jego zasoby z serwisu (konto pocztowe, dostęp do usług itp). Jeśli chcemy piętnować zwyrodnienia, to powinniśmy to robić tak aby kara była odczuwalna. Oczywiście chodzi mi o radykalne przypadki (groźby, zastraszanie, wyjątkową wulgarność itp).

Tłumaczyć - jeśli chcemy walczyć z zjawiskiem chamstwa to jedną z efektywniejszych metod jest jego izolacja od reszty dyskusji. Oprócz zgłoszenia moderatorowi powinniśmy również (portale, serwisy internetowe) tłumaczyć internautom jak się zachowywać (co robić a czego nie robić) kiedy natkną się na agresywnego i nie zrównoważonego dyskutanta.

Oczywiście brzmi to wszystko jak dobre rady wujka mądra rada, ale zawsze od czegoś trzeba zacząć. Krzyczenie, że internet to wylęgarnia chamstwa i szukanie kozła ofiarnego w niczym nie pomoże. Tak samo nie pomogą akcję w stylu "nie pij nie pal będziesz zdrowszy" - oczywiście nie zaszkodzą, ale na lepsze efekty trzeba się trochę bardziej napracować niż robiąc internetbezchamstwa.pl.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: