Felietony

Zrobi to lepiej i szybciej niż Ty. I to za darmo!

Daniel Wójcik
Zrobi to lepiej i szybciej niż Ty. I to za darmo!
1

Do czego wykorzystujemy już AI? Możliwości sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego pozwalają dzisiaj wykonywać niektóre (skomplikowane) zadania o wiele szybciej, sprawniej i nawet... bez naszego udziału.

Plany treningowe

Czy sztuczna inteligencja rewolucjonizuje proces tworzenia planów treningowych? Na pewno ułatwia i przyspiesza, ponieważ etap gromadzenia informacji i ich uporządkowania jest zautomatyzowany,  umożliwiając dostosowanie ich do indywidualnych celów i potrzeb sportowców. Dzięki analizie ogromnych ilości danych dotyczących zdrowia, wydolności fizycznej i historii treningowej, systemy SI potrafią nawet precyzyjnie identyfikować obszary do poprawy oraz dostosowywać intensywność i rodzaj treningu.

W bardziej zaawansowanych rozwiązaniach algorytmy uczenia maszynowego pozwalają na ciągłe monitorowanie postępów i dostosowywanie planów w czasie rzeczywistym, co przyczynia się do osiągania lepszych wyników i minimalizowania ryzyka kontuzji. Mowa tutaj np. o aplikacjach i smartwatchach, które "pod maską" wykorzystują te narzędzia, a użytkownicy mają do czynienia z przyjemnym w odbiorze interfejsem. Naturalnie bez odpowiedniego doświadczenia nie powinniśmy (jeszcze) w 100% polegać na tego rodzaju planach (np. bez konsultacji z profesjonalistą).

Sprzątanie komputera

Może to zabrzmieć trochę dziwnie lub okazać się zaskoczeniem, ale jeżeli nie mamy pomysłu na kategoryzowanie plików czy sporządzanie konkretnej struktury katalogów, to możemy skorzystać z SI do utworzenia takowej. W takiej sytuacji wystarczy, że użytkownik poda listę plików (z odpowiednimi nazwami) i ogólnie opisze, jaki podział go interesuje. Może też zdać się na wizję sztucznej inteligencji, która przeanalizuje listę plików, ich typ i wielkość, a w odpowiedzi powstaną propozycje organizacji plików na komputerze, by łatwiej i szybciej się z nich korzystało.

Posiłki

"Co dzisiaj na obiad?" to chyba jedno z najczęściej zadawanych sobie lub innym domownikom pytań. Do przygotowywania i personalizacji jadłospisów na podstawie preferencji użytkownika możemy zaangażować właśnie sztuczną inteligencję. W sytuacji, gdy użytkownik wymienia dostępne składniki, algorytmy SI mogą analizować ich wartość odżywczą, preferencje smakowe oraz zalecenia dietetyczne. Na tej podstawie sztuczna inteligencja generuje spersonalizowane propozycje dań, uwzględniając zarówno zróżnicowane walory smakowe, jak i wartości odżywcze.

Aplikacja Samsung Food zaplanuje posiłki używając personalnego asystenta.

Ponadto, systemy AI mogą dostarczać alternatywne przepisy, uwzględniając diety specjalistyczne czy alergie pokarmowe. Dzięki temu, planowanie posiłków staje się łatwiejsze, bardziej dostosowane do indywidualnych potrzeb, nawet jeśli jesteśmy ograniczeni do posiadanych składników w domu, bo wystarczy je wymienić, by w odpowiedzi uzyskać propozycje posiłków, które można przygotować tylko z ich użyciem.

Pisanie e-maili, zaproszeń, przemówień

Dzięki zaawansowanym algorytmom przetwarzania języka naturalnego, systemy SI potrafią generować treści, które są zarówno klarowne, jak i spersonalizowane. Mogą one automatycznie dostosowywać ton, styl i długość tekstu do określonych kontekstów, ułatwiając każdemu tworzenie profesjonalnych i konkretnych komunikatów. Dodatkowo, sztuczna inteligencja może oferować sugestie dotyczące poprawek gramatycznych i stylistycznych w już gotowych tekstach, pomagając w tworzeniu treści o oczekiwanej jakości. To nie tylko oszczędza czas, ale także może wesprzeć każdego w wyrażaniu swoich myśli w sposób skuteczny i dostosowany do konkretnych sytuacji.

Streszczenia i podsumowania

Jesteśmy na takim etapie rozwoju, że darmowe systemy SI są w stanie analizować teksty, wyodrębniać kluczowe informacje i generować zwięzłe streszczenia. To umożliwia szybkie przetwarzanie dużych ilości danych i dokumentów, co znacznie usprawnia zarządzanie informacjami. Ponadto, sztuczna inteligencja dostosowuje się do różnych kontekstów i stylów pisania, co pozwala na tworzenie podsumowań o różnym stopniu szczegółowości, wedle potrzeb. To może pozwolić na zrozumienie istotnych treści, co jest szczególnie cenne w dziedzinach, gdzie przyswajanie i analiza dużej ilości informacji wymaga szybkiego działania.

Inspiracje zagospodarowania przestrzeni, wnętrz, ogrodów

Sztuczna inteligencja otwiera nowe możliwości w projektowaniu przestrzeni, wnętrz i ogrodów, dostosowując się do indywidualnych upodobań. Dzięki zaawansowanym algorytmom analizy danych może zrozumieć nasze preferencje kolorystyczne i stylowe, co prowadzi do stworzenia oryginalnych projektów.

Dodatkowo, używając generatywnych modeli obrazowania, SI pozwala wirtualnie zobaczyć dokładne wizualizacje tego, jak będzie wyglądać nasza przestrzeń przed jej fizycznym stworzeniem. Efekt to spersonalizowane otoczenie, łączące estetykę z innowacyjnymi rozwiązaniami, które spełniają nasze oczekiwania zarówno pod względem wyglądu, jak i funkcjonalności. Nie musimy polegać na ekspertach w dziedzinie, by dość szybko przygotować projekt i wzorzec do dalszych prac.

Nauka języka

Szlifowanie języka obcego może odbywać się na wiele sposobów, w tym podczas bezpośrednich rozmów czy oglądania treści w danym języku, ale sztuczna inteligencja również może w tym pomóc. Chatboty z SI stanowią interaktywne środowisko do praktykowania dialogów, poprawiając płynność komunikacyjną. Dzięki tym narzędziom, nauka języka obcego staje się bardziej dostępna, efektywna i spersonalizowana, ponieważ w dowolnej chwili możemy zacząć prowadzić taką rozmowę, wcześniej ukierunkowując ją na dany temat czy element języka (np. gramatykę), który chcemy przyswoić lub poprawić. AI może przygotować dla nas testy lub generować materiały, takie jak dialogi, teksty, gry, itp., które pomagają w nauce słownictwa, gramatyki, wymowy i kultury.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu