Felietony

Zostań ninją Gmaila - kilka przydatnych sztuczek

Konrad Kozłowski
Zostań ninją Gmaila - kilka przydatnych sztuczek
Reklama

Na ten rok przypadają już dziewiate urodziny Gmaila, bez wątpienia jednej z najpopularniejszych usług pocztowych w Internecie. Jako jeden z milionów u...


Na ten rok przypadają już dziewiate urodziny Gmaila, bez wątpienia jednej z najpopularniejszych usług pocztowych w Internecie. Jako jeden z milionów użytkowników zawsze staram się wykrzesać z mojej skrzynki jak najwięcej, dlatego postanowiłem przygotować listę kilku wskazówek oraz przydatnych funkcji, o których mogliście do tej pory nie wiedzieć.

Reklama


Dosyć podstawowymi dodatkami w Gmailu są takie funkcje jak etykiety, którymi możemy oznaczać wiadomości, zmiana wyglądu skrzynki odbiorczej na dwukolumnową lub dwuwierszową co może pomóc nam w szybkim przeglądaniu wiadomości, imporcie kontaktów i wiadomości z innych kont pocztowych oraz dobranie motywu graficznego, który uprzyjemni nam pobyt w skrzynce pocztowej.


Niewiele osób decyduje się jednak na skorzystanie z funkcji filtrów, dzięki którym bez naszego udziału (do pewnego stopnia) bałagan w skrzynce odbiorczej będzie sprzątał się sam. Wystarczy bowiem zdefiniować kilka zasad (wybrać nadawców, odbiorców, temat wiadomosci lub zawarte w niej słowa), a wysyłane i odbierane wiadomości będą automatycznie umieszczane w folderach i oznaczane etykietami. Co ważne, dla każdej etykiety może wybrać inny motyw kolorystyczny, więc czasami wystarczy tylko rzucić okiem by poznać zawartość skrzynki.


Bardzo pomocne są także skróty klawiaturowe, z których korzystam na co dzień. Dzięki nim do zarchiwizowania wiadomości, otwarcia okienka do skomponowania nowej lub przejrzenia e-maili jeden po drugim wystarczy jeden z klawiszy. Po zainstalowaniu aplikacji Gmail offline w przeglądarce Chrome zyskujemy także dostęp do skrzynki bez połączenia z Internetem. Gmail umożliwia również zmianę typu skrzynki odbiorczej - ja wybrałem ten prezentujący oznaczone gwiazdką wiadomości ponad innymi, lecz do wyboru są jeszcze trzy style.


Oznaczanie wiadomości gwiazdkami jest bardzo popularne wśród użytkowników Gmaila, dlatego część z nich może uznać za przydatną funkcję umożliwiającą wykorzystanie większej ilości rodzajów "gwiazdek" - od kolorowych odmian tej standardowej począwszy, a na ikonach z "ptaszkiem" lub wykrzyknikiem kończąc.

Reklama


Istną kopalnią ciekawych dodatków jest tak zwane "Laboratorium", gdzie możemy przebierać w niedostępnych jeszcze oficjalnie funkcjach Gmaila. To właśnie tam znalazłem funkcję przechodzenia do następnej wiadomości po zarchiwizowaniu lub usunięciu poprzedniej oraz oznaczonej nazwą "Cofnij wysyłanie", która jest receptą na przedwczesne wciśnięcie przycisku wyślij. Funkcje z laboratorium pozwoliły mi także na przeniesienie czata na prawą stronę ekranu, a także wykorzystanie prawego klawisza myszy, który wywołuje okienko podglądu wiadomości bez opuszczania skrzynki odbiorczej. Niepodważalnie najbardziej przydatnymi dla mnie funkcjami z laboratorium są jednak przycisk "oznacz jako przeczytane", którego domyślnie nie ma na górnym pasku oraz liczba nieprzeczytanych wiadomości wyświetlana na favikonce otwartej karty.

Reklama


Laboratorium skrywa także masę innych, nie mniej ciekawych funkcji dlatego gorąco zachęcam każdego użytkownika Gmaila do przejrzenia dostępnych dodatków. Polecam także przejrzenie strony informacyjnej Gmaila pełnej porad, być może znajdziecie coś jeszcze dla siebie. W końcu to poczta ma działać dla nas, a nie my dla niej :)

Źródło obrazka: lifehacker.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama