iOS

Znamy pierwsze nowości w iOS 18. Będziecie zaskoczeni

Piotr Kurek
Znamy pierwsze nowości w iOS 18. Będziecie zaskoczeni
Reklama

iOS 18 oficjalnie zaprezentowany zostanie już za kilka tygodni w ramach tegorocznej odsłony konferencji WWDC. Jednak Apple już teraz prezentuje kilka opcji, które pojawią się w ramach jesiennej aktualizacji. Dotyczą one przede wszystkim funkcji i opcji związanych z ułatwieniem dostępu.

Z okazji Z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności Apple dzieli się pomysłami i zapowiedziami funkcji, które w przyszłości pojawią się na urządzeniach firmy w ramach aktualizacji systemów i opcji ułatwień dostępu. Wśród nich znajdzie się funkcja Eye Tracking, która umożliwi osobom z niepełnosprawnościami fizycznymi sterowanie iPadem lub iPhonem za pomocą oczu. Dodatkowo, funkcja Music Haptics pozwoli użytkownikom głuchym i niedosłyszącym na nowy sposób odczuwania muzyki dzięki sygnalizatorowi taktylnemu w iPhonie.

Reklama

Pojawi się także funkcja Vocal Shortcuts, umożliwiająca wykonywanie zadań poprzez generowanie specjalnych dźwięków. Nowe ułatwienia dostępne będą również w systemie visionOS. Te innowacje wykorzystują zaawansowane możliwości sprzętowe i programowe Apple, w tym układ scalony Apple, sztuczną inteligencję i algorytmy uczenia maszynowego działające na urządzeniach. Nowe funkcje są częścią długoterminowego zaangażowania Apple w tworzenie produktów dostępnych dla wszystkich użytkowników.

Masz chorobę lokomocyjną? Korzystanie z iPhone'a i iPada będzie łatwiejsze

Jedną z ciekawszych opcji związanych z dostępnością w nowym iOS 18 będzie funkcja, którą docenią osoby z chorobą lokomocyjną. Chyba nie jest żadną tajemnicą, że podróż samochodem, pociągiem, czy autokarem jest dla nich męczarnią. Zawroty głowy, wymioty to tylko niektóre z objawów jej towarzyszących. Sprawę pogarsza spoglądanie na ekran – czy to smartfona, czy też komputera lub innego urządzenia elektronicznego. Jak informuje Apple, badania pokazują, że choroba lokomocyjna jest zwykle powodowana przez konflikt sensoryczny pomiędzy tym, co osoba widzi, a tym, co czuje. A to oznacza, że część użytkowników podróżujących pojazdami nie może komfortowo korzystać z iPhone’a lub iPada. To zmieni się wraz z przyszłą aktualizacją, która wprowadzi funkcję Vehicle Motion Cues. Jak czytamy w opisie podanym przez Apple:

Animowane kropki funkcji Vehicle Motion Cues wyświetlane na krawędzi ekranu pomagają złagodzić konflikt sensoryczny, nie przeszkadzając przy tym użytkownikowi w skupieniu się na głównej treści. Korzystając z czujników wbudowanych w iPhone’a i iPada, Vehicle Motion Cues wykrywa, kiedy użytkownik znajduje się w jadącym pojeździe, i adekwatnie reaguje. Funkcję można skonfigurować tak, by automatycznie wyświetlała się na iPhonie. Można ją też włączać i wyłączać w Centrum sterowania.

– brzmi interesująco i jestem bardzo ciekaw, jak funkcja sprawdzi się w rzeczywistości.

Jeszcze więcej ułatwień dostępu. Apple prezentuje zmiany dla swoich urządzeń

W przygotowaniu są też inne rozwiązania, które poprawią i ułatwią komunikację i posługiwanie się urządzeniami z logo nadgryzionego jabłka. Apple informuje, że w przyszłości pojawią się kolejne funkcji i opcje. Czego można się spodziewać?

  • Użytkownicy niewidzący lub niedowidzący znajdą w VoiceOver nowe głosy, elastyczne pokrętło Voice Rotor, programowalne elementy sterowania głośnością oraz możliwość dostosowania skrótów klawiszowych VoiceOver na komputerze Mac.
  • Aplikacja Lupa oferuje nowy tryb Reader oraz możliwość łatwego uruchamiania trybu wykrywania za pomocą przycisku czynności.
  • Dla osób posługujących się alfabetem Braille’a wprowadzony został nowy, usprawniający sterowanie oraz edycję tekstu sposób uruchamiania i użytkowania trybu Wejście ekranu Braille’a. Ponadto tryb Wejście ekranu Braille’a jest teraz dostępny dla języka japońskiego, obsługiwany jest wielowierszowy tekst pismem Braille’a z wyświetlacza Dot Pad oraz istnieje możliwość wyboru różnych tablic źródłowych i docelowych.
  • Użytkownicy niedowidzący zyskają funkcję Hover Typing powiększającą tekst wpisywany w polu tekstowym w czcionce i kolorze wybranych przez użytkownika.
  • Funkcja Głos indywidualny przeznaczona dla osób zagrożonych utratą mowy będzie dostępna w języku chińskim mandaryńskim. Użytkownicy mający trudności w wymawianiu lub czytaniu pełnych zdań będą mogli za pomocą krótkich fraz utworzyć własny głos indywidualny.
  • Funkcja Mowa na żywo wspierająca osoby niemówiące zostanie poszerzona o kategorie oraz możliwość jednoczesnego korzystania z ułatwienia Podpisy na żywo.
  • Użytkownicy z niepełnosprawnościami fizycznymi będą mogli za pomocą Virtual Trackpad w funkcji AssistiveTouch sterować swoim urządzeniem na niewielkim obszarze ekranu pełniącym funkcję skalowalnego gładzika.
  • Funkcja Sterowanie przełącznikami zyska możliwość użycia kamer iPhone’a i iPada do odczytywania gestów stuknięcia palcem jako gestów oznaczających przełączenie.
  • Sterowanie głosowe będzie obsługiwać własne słowniki i złożone słowa.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama