Komputery i laptopy

Znamy ceny komputerów Chromebase i Chromebox w Polsce. Jest tanio

Tomasz Popielarczyk
Znamy ceny komputerów Chromebase i Chromebox w Polsce. Jest tanio
16

Chromebooki nie są jedynymi urządzeniami, które debiutują w Polsce. Dołączają do nich również Chromebase i Chromebox, które są urządzeniami typu All-in-One oraz Mini-PC (no, z tym PC to bym nie przesadzał). Ich ceny nie odbiegają szczególnie od Chromebooków, co jest bardzo dobrą wiadomością. Dziś...

Chromebooki nie są jedynymi urządzeniami, które debiutują w Polsce. Dołączają do nich również Chromebase i Chromebox, które są urządzeniami typu All-in-One oraz Mini-PC (no, z tym PC to bym nie przesadzał). Ich ceny nie odbiegają szczególnie od Chromebooków, co jest bardzo dobrą wiadomością.

Dziś ruszyła oficjalna polska strona dedykowana Chrome OS i urządzeniom z nim związanym. Znajdziemy tutaj nie tylko listę dostępnych modeli, ale również informacje o Chrome OS, FAQ i wprowadzenie do idei przyświecającej temu systemowi. Jednocześnie pojawiły się również ceny dwóch innych produktów, o których wczoraj wspomniano bardzo szczątkowo. Są one równie interesującymi urządzeniami, choć z całą pewnością pod wieloma względami niszowymi.

Chromebase to 21,5-calowy komputer All-in-One wyprodukowany przez LG. Zastosowany tutaj ekran IPS pracuje w rozdzielczości Full HD, a także oferuje tryb Reader Mode, który ułatwia czytanie rozbudowanych tekstów na ekranie. Wewnątrz zastosowano dwurdzeniowego Celerona 2995U (Haswell) z zegarem 1,4 GHz, 2 GB RAM-u i 16 GB pamięci wewnętrznej. Nie są to szczególnie imponujące parametry, ale do względnie komfortowej pracy powinny wystarczyć. Do zestawu dołączana jest mysz i klawiatura - niestety oba akcesoria są przewodowe. Cena tego sprzętu w Polsce to 1349 złotych, a więc adekwatna do jego możliwości. Wydaje mi się, że mógłby rewelacyjnie sprawdzić się w szkołach, bibliotekach, a nawet jako panel informacyjny w hotelach. Zastosowań jest masa.

Chromebox trafi do Polski z opóźnieniem - dopiero w przyszłym tygodniu. Niemniej w niektórych sklepach już teraz można składać zamówienia przedpremierowe. Jest to rodzaj komputerka przypominającego Mini PC. Z powodzeniem możemy go zatem wykorzystać np. jako przystawkę do telewizora, albo stworzyć autorski All-in-One, mocując go przy monitorze. Na półkach sklepowych pojawią się dwa modele. Pierwszy bazuje na Celeronie 2995U, a więc tym samym, co w Chromebase. Wyceniono go na 799 złotych. Drugi to już mocniejsza zabawka z Core i3-4010u. Cena jednak trochę rozczarowuje - 1599 złotych. Szczególnie, że w obu mamy zaledwie 2 GB RAM-u i 16 GB pamięci wewnętrznej.

Co ciekawe, Google zapowiada, że w najbliższych miesiącach dołączą do nich urządzenia innych producentów. Czeka nas zatem prawdziwa ofensywa, jeśli chodzi o Chromebooki. Google nie wprowadza ich do Polski jedynie jako eksperyment i ciekawostkę. Jednocześnie warto wspomnieć, że kupując komputer z Chrome OS przed 31 stycznia 2015 roku otrzymamy nie 100 GB, a aż 1 TB przestrzeni w Google Drive na okres 2 lat. Standardowo Google oferuje też wszystkim użytkownikom systemu 60-dniowy bezpłatny dostęp do usługi Play Music All Access. To z pewnością miłe dodatki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu