Polska

Polska wypadła z pierwszej dziesiątki globalnego rankingu znajomości języka angielskiego

Grzegorz Ułan
Polska wypadła z pierwszej dziesiątki globalnego rankingu znajomości języka angielskiego
26

Znajomość języka angielskiego to dziś niezaprzeczalna podstawa w nauczaniu, Polska od lat dobrze wypada na tym polu. Od 7 lat, kiedy prowadzony jest ranking EF EPI zawsze plasowaliśmy się w pierwszej dziesiątce, tegoroczne badanie przeprowadzone w 80 krajach na całym świecie na próbie miliona osób wypchnęło nas z pierwszej dziesiątki na miejsce 11.

Niemniej nadal jest dobrze, nadal charakteryzujemy się znajomością języka angielskiego na przyzwoitym poziomie. Najlepiej jest w Holandii, Szwecji i Danii. Najgorzej to wygląda w ujęciu globalnym w Libii, Iraku i Laosie.

Nadal jesteśmy w pierwszej dziesiątce w Europie, gdzie średnia punktacja EF EPI jest na poziomie 55,96, my z 62,07 punktami uplasowaliśmy się na 9 miejscu.

A jak to było w poprzednich latach w ujęciu globalnym? Najlepsze miejsce mieliśmy w 2014 roku, kiedy to zajęliśmy 6 miejsce, wysoki poziom był też jeszcze rok później.

Jeśli chodzi o poziom znajomości języka angielskiego według regionów, najlepiej wygląda to w centralnej Polsce, najgorzej we wschodniej, choć ciężko tu rozróżniać pozostałe regiony, bo poziom wszędzie jest zbliżony.

W przypadku miast wygrywa Warszawa, dalej Gdańsk, Wrocław, Poznań, Kraków, Łódź i Bydgoszcz.

Na koniec zobaczmy, jak to wygląda w rozbiciu na płeć. Najlepszą znajomością angielskiego wykazują się kobiety w Polsce - 63.24, zdecydowanie powyżej średniej europejskiej i globalnej, trochę gorzej wypadają mężczyźni.

Na stronie EF EPI dedykowanej Polsce możecie prześledzić więcej szczegółów, w tym porównać sobie wyniki z dowolnym innym krajem z rankingu. A całość badania znajdziecie pod tym linkiem.

EF EPI 2014-English from EF Education First on Vimeo.

Źródło: Business Insider Polska.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu