12

Znajdź zielonego robota dla siebie dzięki Bazie Androidów

Na rynku jest obecnie tyle modeli opartych na platformie Android, że analiza wszystkich lub, co gorsza, porównanie ich ze sobą graniczy z cudem. Kwestią czasu było zatem powstanie porównywarek smartfonów, które na podstawie określonych kryteriów wyszukają dla nas najbardziej odpowiednie urządzenia. Jedną z nich jest serwis o wymownej nazwie Baza Androidów. Baza Androidów (będąca częścią serwisu […]

Na rynku jest obecnie tyle modeli opartych na platformie Android, że analiza wszystkich lub, co gorsza, porównanie ich ze sobą graniczy z cudem. Kwestią czasu było zatem powstanie porównywarek smartfonów, które na podstawie określonych kryteriów wyszukają dla nas najbardziej odpowiednie urządzenia. Jedną z nich jest serwis o wymownej nazwie Baza Androidów.

Baza Androidów (będąca częścią serwisu Mojdroid.pl) jest na razie we wczesnej fazie rozwoju, dlatego wiele jej elementów  jest jeszcze w budowie. Niemniej jednak już teraz warto zainteresować się tym serwisem, a właściwie jednym z jego modułów, jakim jest wyszukiwarka (lub, jak to autorzy nazywają – wybierarka) urządzeń najbardziej odpowiadających naszym wymaganiom.

Jak możecie zobaczyć na screenshocie do dyspozycji otrzymujemy szereg filtrów i suwaków. Za pomocą tych ostatnich wybierzemy przedział cenowy, wagowy, rozmiar wyświetlacza, a nawet pojemność baterii. Poniżej natomiast umieszczono szereg przycisków, które odzwierciedlają funkcje, jakie powinien posiadać nasz wymarzony smartfon z Androidem. Osobiście brakuje mi tutaj jeszcze możliwości wybrania poszczególnych producentów, co w przypadku Androida (i nie tylk0) jest bardzo ważnym aspektem.

Po opisaniu naszych preferencji, uruchamiamy wyszukiwarkę i naszym oczom ukazuje się bardzo estetyczna lista urządzeń ze zdjęciami, szczątkową specyfikacją oraz, co najważniejsze, ceną. Przy każdej pozycji znajdziemy przycisk służący do porównywania z innymi modelami. Możemy w ten sposób zestawić ze sobą nawet kilkanaście urządzeń, których specyfikacja zostanie ustawiona horyzontalnie, tak by analiza poszczególnych parametrów była możliwie najprostsza.

Świetnie prezentują się też strony z poszczególnymi modelami. Umieszczono tutaj najbardziej istotne informacje. Poza szczegółową specyfikacją użytkownik znajdzie zatem średnią cenę z Allegro, subiektywne zestawienie wad i zalet oraz prosty system ocen, który ma oddawać opinie (bądźmy szczerzy – często opartą na pierwszym wrażeniu) internautów na temat modelu. Fajnym pomysłem są też ikonki obok niektórych parametrów, które, po najechaniu na nie kursorem myszy, wyświetlają dymki z podpowiedziami. Zdecydowanie przyda się to smartfonowym laikom, którzy niezbyt orientują się np. czy bateria 1500 mAh to dużo czy mało.

Baza Androidów wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. A trzeba zaznaczyć, że jest to dopiero zalążek tego, co w przyszłości będzie serwis oferował. Poza możliwością porównania i wyszukania urządzeń, autorzy chcą stworzyć rozbudowany dział z artykułami (w znacznej mierze poradnikami dla początkujących, ale pasjonaci modyfikacji mają również znaleźć coś dla siebie). Pozostaje zatem tylko śledzić postęp prac i trzymać kciuki za świetnie się zapowiadający, rodzimy projekt.