Startups

Znajdź zielonego robota dla siebie dzięki Bazie Androidów

Tomasz Popielarczyk
12

Na rynku jest obecnie tyle modeli opartych na platformie Android, że analiza wszystkich lub, co gorsza, porównanie ich ze sobą graniczy z cudem. Kwestią czasu było zatem powstanie porównywarek smartfonów, które na podstawie określonych kryteriów wyszukają dla nas najbardziej odpowiednie urządzenia....

Na rynku jest obecnie tyle modeli opartych na platformie Android, że analiza wszystkich lub, co gorsza, porównanie ich ze sobą graniczy z cudem. Kwestią czasu było zatem powstanie porównywarek smartfonów, które na podstawie określonych kryteriów wyszukają dla nas najbardziej odpowiednie urządzenia. Jedną z nich jest serwis o wymownej nazwie Baza Androidów.

Baza Androidów (będąca częścią serwisu Mojdroid.pl) jest na razie we wczesnej fazie rozwoju, dlatego wiele jej elementów  jest jeszcze w budowie. Niemniej jednak już teraz warto zainteresować się tym serwisem, a właściwie jednym z jego modułów, jakim jest wyszukiwarka (lub, jak to autorzy nazywają - wybierarka) urządzeń najbardziej odpowiadających naszym wymaganiom.

Jak możecie zobaczyć na screenshocie do dyspozycji otrzymujemy szereg filtrów i suwaków. Za pomocą tych ostatnich wybierzemy przedział cenowy, wagowy, rozmiar wyświetlacza, a nawet pojemność baterii. Poniżej natomiast umieszczono szereg przycisków, które odzwierciedlają funkcje, jakie powinien posiadać nasz wymarzony smartfon z Androidem. Osobiście brakuje mi tutaj jeszcze możliwości wybrania poszczególnych producentów, co w przypadku Androida (i nie tylk0) jest bardzo ważnym aspektem.

Po opisaniu naszych preferencji, uruchamiamy wyszukiwarkę i naszym oczom ukazuje się bardzo estetyczna lista urządzeń ze zdjęciami, szczątkową specyfikacją oraz, co najważniejsze, ceną. Przy każdej pozycji znajdziemy przycisk służący do porównywania z innymi modelami. Możemy w ten sposób zestawić ze sobą nawet kilkanaście urządzeń, których specyfikacja zostanie ustawiona horyzontalnie, tak by analiza poszczególnych parametrów była możliwie najprostsza.

Świetnie prezentują się też strony z poszczególnymi modelami. Umieszczono tutaj najbardziej istotne informacje. Poza szczegółową specyfikacją użytkownik znajdzie zatem średnią cenę z Allegro, subiektywne zestawienie wad i zalet oraz prosty system ocen, który ma oddawać opinie (bądźmy szczerzy - często opartą na pierwszym wrażeniu) internautów na temat modelu. Fajnym pomysłem są też ikonki obok niektórych parametrów, które, po najechaniu na nie kursorem myszy, wyświetlają dymki z podpowiedziami. Zdecydowanie przyda się to smartfonowym laikom, którzy niezbyt orientują się np. czy bateria 1500 mAh to dużo czy mało.

Baza Androidów wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. A trzeba zaznaczyć, że jest to dopiero zalążek tego, co w przyszłości będzie serwis oferował. Poza możliwością porównania i wyszukania urządzeń, autorzy chcą stworzyć rozbudowany dział z artykułami (w znacznej mierze poradnikami dla początkujących, ale pasjonaci modyfikacji mają również znaleźć coś dla siebie). Pozostaje zatem tylko śledzić postęp prac i trzymać kciuki za świetnie się zapowiadający, rodzimy projekt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MobileAndroidSmartfon