Felietony

Zmiany w Google czyli jeszcze więcej social search

Grzegorz Marczak
Zmiany w Google czyli jeszcze więcej social search
10

Google kontynuuje rozwój swojej wyszukiwarki w kierunku social search. Zmiany te zaczęto wprowadzać w 2009 roku i od tamtego czasu wynik z serwisów społecznościowych zyskują w Google coraz bardziej znaczącą rolę. Teoria jest taka, że jakość wyników wyszukiwania można znacznie podnieść poprzez pokaza...

Google kontynuuje rozwój swojej wyszukiwarki w kierunku social search. Zmiany te zaczęto wprowadzać w 2009 roku i od tamtego czasu wynik z serwisów społecznościowych zyskują w Google coraz bardziej znaczącą rolę. Teoria jest taka, że jakość wyników wyszukiwania można znacznie podnieść poprzez pokazania informacji od naszych znajomych.

Teraz Google robi kolejny krok nie tylko integrując wyniki dodatkowo z serwisów takich jak Flickr, Twitter czy Quora ale też pokazując nam co nasi znajomi współdzielili w tych miejscach, do czego linkowali itp.

W celu zaznaczenia, ze konkretna propozycja na liście wyszukiwania pochodzi o naszego znajomego - będzie ona dodatkowo opatrzona miniaturką jego avatara. Google zapowiada też, że social search będzie coraz bardziej widoczne w Google, wyniki pokazujące informacje od naszych znajomych będą teraz przemieszane z listą pozostałych propozycji.
Osobiście nie jestem przekonany czy właśnie w tę stronę powinny rozwijać się wyszukiwarki. Owszem, rekomendacje od osób które znamy są na pewno wartościową informacja. Niestety osoby które znamy a nasi znajomi w serwisach społecznościowych to dwie grupy, które tylko małą część mają wspólną. Szybko też może okazać się, że wielu spryciarzy zacznie wykorzystywać nowy algorytm Google (a nie jest to chyba specjalnie trudne biorąc pod uwagę kilka podstawowych informacji na temat social search).

Google jest firmą, która lubi eksperymenty i właśnie jako eksperyment traktuję całą tę zabawę z social search. Nie jestem bowiem przekonany czy na pewno pokazanie w wynikach wyszukiwania informacji od naszych pseudo znajomych wpłynie w znaczący sposób na ich jakość.

Opisane powyżej zmiany (i inne nowości wprowadzane przez google) będą już niedługo dostępne dla wszystkich którzy korzystają z google.com w języku angielski. Nie ma natomiast w chwili obecnej informacji o innych wersjach językowych.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Googlesocial search