Intel od kilkunastu miesięcy targany jest kryzysem tożsamościowym związanym z utratą roli niekwestionowanego lidera na rynku procesorów. Jak na razie Intel stara się zwinąć działalność mniej rentownych oddziałów, co jest może i sensowne, choć nie rozwiązuje podstawowych problemów tej firmy. Kolejną ofiarą tych przetasowań stała się właśnie technologia Optane.
Ucieczka z krainy NAND
Jakiś czas temu pisałem, że na rynku półprzewodników dojdzie do spektakularnej transakcji. Koreański koncern SK Hynix przejmie od Intela jego dział produkujący pamięci NAND i dyski SSD. Drobnym uzupełnieniem tej wiadomości była informacja, że Intel zdecydował pozostawić sobie jedynie dział i prawa do technologii Optane, co mogło zwiastować, że widzi dla niej jakieś strategiczne zastosowanie.
Jak się właśnie okazało, nic bardziej mylnego. Koncern ogłosił zakończenie produkcji wszystkich desktopowych produktów tego typu, a na rynku pozostawiono jedynie znacznie bardziej prymitywne i powolne pamięci Optane Memory H20. Te pamięci wykorzystują część mechanizmów Optane, ale nawet nie zbliżają się do osiągów ich pełnoprawnych braci.
Edit. Jak się okazało Intel zachowa „pełnoprawne” produkty Optane, ale będą dostępne tylko dla rynku korporacyjnego.
Dlaczego nie sprzedali?
Decyzja na pierwszy rzut oka jest bardzo zaskakująca. Jeśli zabija się ten produkt, dlaczego po prostu nie sprzedano go do SK Hynix razem z resztą NAND-owego biznesu? Należy jednak pamiętać, że jedną z technologi na której bazuje „pełne” Optane, jest pamięć 3D XPoint, opracowana wspólnie z firmą Micron. Być może to prawa tej drugiej firmy nie pozwoliły na taką transakcję.
Wygląda na to, że to mocno reklamowane swego czasu rozwiązanie, będzie kolejną porażką w kolekcji Intela. W sumie to się nie dziwię, od początku pomysł dodatkowego szczebla pomiędzy RAM a dyskiem wydawał mi się nie do końca przemyślany. Ciekawe też, co stanie się dalej z pamięciami typu 3D XPoint, które były chyba najciekawszym elementem Optane.
Edit. Wygląda jednak na to, że Intel ciągle ma nadzieję na ograniczony sukces na rynkach korporacyjnych, a z konsumenckiego wycofuje się z powodu niewielkiej popularności tego rozwiązania. Ruch dalej zaskakujący, ponieważ kości pamięci 3D XPoint są kupowane od Microna, i jaki by nie był popyt konsumencki, zawsze poprawia efekt skali.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu