Intel

TSMC wyprodukuje dla Intela układy SoC z rodziny Atom i Xeon

Krzysztof Kurdyła
TSMC wyprodukuje dla Intela układy SoC z rodziny Atom i Xeon

Ostatnie lata z pewnością nie są łatwe dla zarządu Intela. Firma, która jeszcze parę lat temu miała wręcz quasi-monopolistyczną pozycję na rynku procesorów dla laptopów i komputerów stacjonarnych, dziś jest cieniem samego siebie. Sukcesy AMD i technologiczna wolta Apple to tylko najbardziej spektakularne ciosy otrzymane przez tę firmę. Problemy mają też same fabryki Intela i już jakiś czas temu ogłoszono, że Intel będzie zlecał część produkcji.

Intel by TSMC

Nie jest wielkim zaskoczeniem, że Intel na producenta wybrał największą na świecie fabrykę półprzewodników, tajwańskie TSMC. Dziś już wiemy, że oprócz produkcji układów graficznych z rodziny Xe-HPG, co przewidywano od początku, do produkcji w Azji trafią też specjalizowane układu SoC z rodzin Atom i Xeon, a niektórzy spekulują też o układzie składającym się z połączenia tych rdzeni.

Informacja „wyciekła” dzięki odnalezieniu na serwerach firmy oferty pracy. Poszukiwany jest inżynier do zespołu projektowego technologii QAT, czyli sprzętowego protokołu IP przyśpieszającego prace kryptograficzne i kompresję. Kluczowe zdanie brzmi „Będziesz odgrywał kluczową rolę w rozwoju i integracji QAT z SoC z rodzin Atom oraz Xeon produkowanych w oparciu o procesy Intela i TSMC”.

Niszowe GPU

Prawdopodobnie do produkcji na Tajwanie trafią też dziwaczne i jeszcze bardziej niszowe układy GPU Xe-HPC przeznaczone dla serwerów i zoptymalizowane pod kątem sztucznej inteligencji. Wygląda na to, że Intel wypycha do TSMC różne niskonakładowe i specjalizowane układy a zostawia sobie produkcję CPU.

Ciekawe czy jest to świadomy wybór Intela, czy też wymusiła to sytuacja, gdzie TSMC było w stanie realizować dla nich tylko mniejsze zlecenia. Nie od dziś wiadomo, że pomimo swojej wielkości i odpadnięciu Huawei tajwańczycy najważniejsze linie produkcyjne mają i tak zapchane.

To, co zastanawia najbardziej, to fakt, że pomimo postępującego kryzysu i było, nie było, upokarzającego faktu konieczności skorzystania z produkcji zewnętrznej, w tej firmie ciągle nie widać sensownego programu naprawczego. Może się okazać, że w krótkim czasie Intel z pozycji hegemona, podąży drogą Nokii.

Źródło: [1]

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu