Bezpieczeństwo w sieci

Złośliwe reklamy podpieły się pod AdWordsy, nie klikajcie dzisiaj w Google w reklamy Allegro

Grzegorz Ułan
Złośliwe reklamy podpieły się pod AdWordsy, nie klikajcie dzisiaj w Google w reklamy Allegro
18

To cały czas powszechne zjawisko, wolimy wchodzić na strony główne poszczególnych serwisów, nie poprzez wpisanie ich adresu w pasku przeglądarki, ale z poziomu wyszukiwarki Google. Wpisujemy nazwę serwisu i klikamy wyszukany adres. Przyzwyczajenie te przestępcy postanowili wykorzystać do stworzenia scareware, zaszytego pod reklamą Allegro w Google.

Reklama ta stargetowana jest na urządzenia mobilne, na desktopie uruchamia się normalnie domyślny serwis Allegro.pl.

Atak polega na skłonieniu użytkownika do zainstalowania fałszywego antywirusa, zgoda na to skutkuje próbą wysłanie SMS-a, rezygnacja wpędzi użytkownika w pętle komunikatów z przeróżnymi groźbami.

Jeśli nie zgodzimy się na wysłanie SMS-a, nic nam nie grozi, dziwi jednak fakt, że Google przepuszcza w swoim systemie AdWords, tego typu reklamy. Mam nadzieję, że szybko się z tym uporają, bo z pewnością kilku mało obeznanych użytkowników da się nabrać na ten scam.

W przypadku, gdy będziecie chcieli sprawdzić ten atak, nie klikajcie dalej, jak widać na zrzucie w tym tekście. Szczegóły ataku opisał Niebezpiecznik.pl.

Aktualizacja

Operator numerów premium użytych w omawianym procederze, przesłał nam swoje oświadczenie, publikujemy je w całości:

Opisana w artykule kampania reklamowa jest prowadzona bez wiedzy i zgody firmy MOBILTEK, a w stosunku do podmiotu za nią odpowiedzialnego są już wyciągane stosowne konsekwencje prawne. W chwili obecnej trwają prace nad wyłączeniem z płatnej subskrypcji numerów osób zarejestrowanych w wyniku opisanego w artykule procesu, a także nad całkowitym wyłączeniem wskazanych serwisów.

Zachęcamy osoby poszkodowane do skontaktowania się z nami bezpośrednio i składania reklamacji drogą telefoniczną (pod numerem: +48 12 44 66 901) lub mailową (na adres: reklamacje@mobiltek.pl). Ze względu na szczególną sytuację reklamacje będą rozpatrywane w trybie ekspresowym.

Wyjaśniamy również, że firma MOBILTEK nie jest organizatorem tego typu kampanii. Dostarcza jedynie mechanizmu płatności, zaś każdy podmiot z tego mechanizmu korzystający, ma obowiązek robić to zgodnie z przepisami polskiego prawa.

Photo: gustavofrazao/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu