Nauka

Dlaczego ziemia była kiedyś w całości skuta lodem?

Jakub Szczęsny
Dlaczego ziemia była kiedyś w całości skuta lodem?
2

"Ziemia śnieżka" - to terminologia wskazująca na okres w historii globu, gdy był on w całości pokryty lodem przez długie tysiące, a nawet miliony lat — stanowi zagadkę, która od dawna intryguje naukowców. Badacze z Uniwersytetu Yale znaleźli jedną z prawdopodobnych odpowiedzi.

Dlaczego doszło do tych ekstremalnych zmian klimatycznych, jakie czynniki mogły być ich przyczyną, i czy mogą one mieć jakiekolwiek znaczenie dla nas tu i teraz? Naukowcy z Yale oraz ich partnerzy z Chicago, oraz Wiednia przeprowadzili niedawno badania, które mogą wskazywać na jednego z winnych. Chodzi o duże asteroidy.

Polecamy na Geekweek: Magnetar budzi się po 10 latach i zachowuje się w bardzo dziwny sposób

Publikacja w Science Advances wskazuje na fakt, iż uderzenia asteroid mogły być kluczowym czynnikiem inicjującym epokę "śnieżnej kuli". Naukowcy postanowili wykorzystać w badaniach zaawansowany model klimatyczny, który pozwolił im symulować skutki hipotetycznego uderzenia asteroidy w różnych okresach historii naszej planety. Dotychczasowe teorie dotyczące "Ziemi śnieżki" koncentrowały się głównie na zmianach w składzie atmosfery, które mogły doprowadzić do nagłego ochłodzenia klimatu. Wiele wskazuje jednak, że duże asteroidy również mogły odegrać istotną rolę w tych dramatycznych dla ziemskiego klimatu zjawiskach.

Jak wskazał naukowcom model klimatyczny — w momentach, gdy temperatura na Ziemi była już na tyle niska, aby sprzyjać zlodowaceniu, uderzenie asteroidy mogło być katalizatorem dla przejścia planety w stan "Ziemi śnieżki". Naukowcy stwierdzili nawet, że skutki takiego zdarzenia mogłyby być dewastujące dla natury, klimatu, fauny, flory i wystąpić w ciągu zaledwie jednej dekady, co doprowadziło do gwałtownego wzrostu grubości lodu na równiku. To, czego dowiadujemy się o okresach kompletnego zlodowacenia Ziemi, jest nie tylko istotnym wyjaśnieniem dla nas w kontekście przeszłości: dzięki temu możemy wiele nauczyć się także i o naszej teraźniejszości i przyszłości.

Niemniej, naukowcy zaznaczają, że szanse na podobne zdarzenie w naszej najbliższej przyszłości są stosunkowo niskie, głównie ze względu na działalność ludzi. Dlaczego? To akurat proste — doprowadziliśmy do istotnego ocieplenia klimatu. Mimo wszystko posunęliśmy się dalej w zakresie przyczyn i skutków drastycznych zmian klimatycznych w historii naszej planety.

Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z Uniwersytetu Yale wskazują nam na nieco inny scenariusz zmian w interesującym nas okresie. O asteroidach, które mogły brać udział w tych wydarzeniach mówiło się już lata temu, aczkolwiek teraz zaczynamy mieć bardzo mocne dowody na to, że rzeczywiście mogły one stać się katalizatorem dla "uruchomienia" owej epoki.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu