Asus

Zenfone 9 z dodatkowym tylnym ekranem? To nie zawsze był dobry pomysł…

Mirosław Mazanec
4

Asus Zenfone 8 był jednym z ciekawszych flagowców 2021 roku. Zenfone 9 może być jeszcze bardziej interesujący.

Serwis equalleaks.com ujawnił grafiki przedstawiające nadchodzące smartfonowe nowości od Asusa. To gamingowe modele ROG 6 i 6 Pro oraz Zenfone 9. Widać na nich, że ten ostatni smartfon ma z tyłu niewielki ekran oraz dotykowy panel. Dzięki niemu można wykonywać zrzuty ekranu czy włączyć aparat.

W przeszłości wiele firm próbowało stosować dodatkowy ekran z tyłu. Ale żaden z takich telefonów nie stał się wielkim hitem. Częściej były to spektakularne porażki.

Największą okazał się pomysł rosyjskiej firmy Yota. Choć początek wyglądał obiecująco, a na rynek wypuszczono finalnie trzy edycje modelu Yotaphone. Najlepsza była druga wersja – Yotaphone 2. Telefon z przodu miał panel AMOLED a z tyłu 4 calowy E ink. Wyświetlały się na nim pogoda, godzina, informacje o powiadomieniach albo odtwarzanej muzyce. Oczywiście można było na nim również czytać e-booki. Rozwiązanie bardzo ciekawe i brzmi jak recepta na sukces. Jednak cała reszta telefonu była już raczej średniopółkowa, cena zaś wysoka, więc zamiast sukcesu była klapa. Yota splajtowała w 2019 r.

Później kilka firm (np. Meizu) próbowało stosować wyświetlacz na tylnym panelu, ale żaden z telefonów nie okazał się rynkowym przebojem.

Ostatnio jednak coś się w tej kwestii zmieniło, bo takie rozwiązanie zastosowano w Xiaomi Mi 11 Ultra. Jest to już jednak tylko dodatek do doskonałego smartfona, a nie jego główna zaleta i podstawowa cecha.

Według różnych przecieków być może na drugi ekran na pleckach zdecyduje się również OPPO w modelu Find X4 Pro. Nie wiadomo jednak czy będzie to E ink – jak podają jedne źródła, czy zwykły, niewielki  wyświetlacz.

Zenfone 9 i ROG Phone 6 mają być zaprezentowane w tym roku. Napędzać je będzie najnowszy procesor firmy Qualcomm, Snapdragon 8 Gen 1.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu