Ochrona zdrowia to jeden z istotniejszych aspektów naszego życia. Poza dbaniem o zdrowie, współczesny człowiek poświęca również sporo uwagi technologiom, które go otaczają, dlatego połączenie tych dwóch rzeczy (zdrowie + technologia) przychodzi nam zupełnie naturalnie.
Jak możemy przeczytać w materiale prasowym ze strony Centrum Prasowego Microsoft:
Cyfrowa transformacja wywiera coraz większy wpływ na wszystkie elementy naszego życia, także te związane z ochroną zdrowia.
Technologia i stawianie diagnozy
Jakby się nad tym zastanowić, to w momencie kiedy udajemy się do lekarza, chodzi głównie o udostępnienie mu odpowiedniej ilości informacji na nasz temat, żeby ten mógł podjąć na ich podstawie najlepszą w jego ocenie decyzję. Cała otoczka w postaci podróży do przychodni i czekania w kolejce wydaje się być zbędna i możliwa do zastąpienia. Być może wideokonsultacje mogłyby stać się standardową formą porady lekarskiej, w sytuacjach kiedy jest to wystarczające do postawienia diagnozy?
Idąc o krok dalej, można również pomyśleć o urządzeniach typu wearables, które będą gromadzić różne dane na temat naszego organizmu, po to żeby specjalista miał do nich wgląd i mógł się nimi wspomagać. Wyobraźmy sobie, że istnieje spora baza danych z zapisem różnych parametrów nt. naszego organizmu, dzięki czemu leczenie nie będzie ograniczone jedynie do reagowania na ewentualne objawy, które sami dostrzeżemy… Zamiast tego, dopracowane algorytmy oparte na uczeniu maszynowym mogłyby przewidywać, że pojawiło się u nas wysokie prawdopodobieństwo rozwoju określonej choroby, w związku z czym powinniśmy się tym zainteresować. Fajnie się wymyśla takie science fiction, ale… to niekoniecznie sci-fi, ponieważ Big Data, Internet of Things i Machine Learning to aktualnie gorące technologie, które przeżywają swój „boom”.
To bardziej kwestia pieniędzy i faktycznego wdrożenia takich rozwiązań, ale niekoniecznie braku odpowiednich technologii. Na stronie Centrum Prasowego Microsoftu jest parę konkretnych wzmianek na temat rozwoju technologii i medycyny, więc rzućmy na nie okiem.
Startup medyczny MedApp
MedApp to przykład firmy, która próbuje wykorzystać Microsoft HoloLens, czyli okulary rozszerzonej rzeczywistości (AR). W połączeniu z chmurą Azure i uczeniem maszynowym, pracują nad zdalnymi badaniami EKG w czasie rzeczywistym. Dalej możemy przeczytać:
Tak agregowane dane pozwolą zbierać pełną dokumentację medyczną w jednym miejscu, dzięki czemu lekarze mają wygodniejszy i o wiele szybszy dostęp do raportów, wyników badań i analiz. Wszystkie trafiają do jednego centralnego raportu o pacjencie. Z drugiej strony firma pracuje nad stosowaniem okularów HoloLens na rzecz realizacji procedur kardiologii interwencyjnej. Wykorzystując rzeczywistość rozszerzoną lekarze mogą swobodnie przejść przez kolejne etapy zabiegu, mieć podgląd wszystkich tkanek i przygotować się odpowiednio na to, co może wydarzyć się w trakcie właściwego zabiegu.
Kinetisense
Drugim przykładem będzie firma Kinetisense, która… wykorzystuje Microsoft Kinect 2 do rozpoznawania ludzkiego ciała oraz rejestrowania ruchów pacjenta. Dzięki dostarczaniu dokładnych danych biometrycznych, można usprawnić pracę: fizjoterapeutów, kręgarzy, czy kinezjologów.
Aplikacja wykorzystuje mechanizmy uczenia maszynowego dostępne w chmurze Microsoft Azure oraz autorskie algorytmy twórców w celu gromadzenia i jak najpełniejszej analizy danych dotyczących ruchu ciała w czasie rzeczywistym. Co ciekawe, technologia dostarczana przez firmę jest wykorzystywana nie tylko w medycynie, ale także w przemyśle filmowym, terapii sportowej, robotyce czy badaniach nad organizmem ludzkim.
Reklama
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu