Technologie

DARPA inwestuje miliony w dwukierunkowy interfejs mózg-komputer

Marcin Hołowacz
DARPA inwestuje miliony w dwukierunkowy interfejs mózg-komputer
Reklama

Amerykańska agencja rządowa Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA) przyznała 65 milionów dolarów na rozwój zaawansowanej technologii, będącej dwukierunkowym interfejsem mózg-komputer.

NESD - Neural Engineering System Design

Podmioty, które uczestniczą w programie Neural Engineering System Design (NESD) i otrzymały granty, to: Paradromics Inc, Brown University, Columbia University, The Seeing and Hearing Foundation, the John B. Pierce Laboratory, University of California, Berkeley. Łączna kwota w wysokości kilkudziesięciu milionów dolarów wspomoże prace nad rozwijaniem implantów neuronowych, które będą się charakteryzować bardzo wysoką dokładnością w rejestrowaniu i przekazywaniu sygnałów płynących z mózgu.

Reklama

Na stronie IEEE Spectrum możemy wyczytać dobre wytłumaczenie tej sytuacji. Dzisiejsze implanty wszczepiane do mózgu, rejestrują pracę kilkuset neuronów, natomiast DARPA jest zainteresowana rejestrowaniem pracy miliona neuronów, co pozwoli na otrzymywanie bogatszych sygnałów, które będą mógł zostać wykorzystane do lepszej kontroli nad zewnętrznymi urządzeniami, takimi jak wózki inwalidzkie, roboty, kursory w komputerach itd.

Czytając o takich rzeczach, trudno się powstrzymać przed wyobrażeniami o coraz bardziej zaawansowanych możliwościach sterowania sztucznymi kończynami, egzoszkieletami, robotami, pojazdami… a wszystko to za pomocą umysłu. Jest tu ogromny potencjał w pomocy dla osób, które najbardziej tego potrzebują, tzn. mających do czynienia z paraliżem, utratą kończyny itp. jednak jest tu również sporo miejsca na usprawnienia dla zdrowych osób. Mam tu na myśli choćby takie podejście do tematu, jak to przedstawiłem we wpisie:

Protezy mogą służyć zdrowym ludziom do uzyskiwania dodatkowych możliwości

Sztuczna kończyna może być formą uzyskania dodatkowych możliwości przez zdrową osobę i mogłaby być sterowana za pomocą aktywności jej mózgu. Zabrnęliśmy do bardzo ciekawego miejsca… ale to nie wszystko. DARPA pragnie stworzyć implanty, które będą bardzo dokładnie rejestrować pracę neuronów, jednak równie ważne ma być opracowanie technologii, umożliwiającej zarówno odczytywanie sygnałów z mózgu, jak i przesyłanie sygnałów do mózgu! Elon Musk będzie miał konkurencję , ponieważ on również zabrał się za prace nad takimi rzeczami.

BCI od DARPA

Dzięki temu, że BCI stworzone przez DARPA będzie miało możliwość wysyłania informacji do mózgu (przynajmniej taki jest plan), implanty będą mogły służyć również do tego, aby przywrócić niewidomym ludziom wzrok, a niesłyszącym słuch. Bogata dwukierunkowa komunikacja z mózgiem niesie ze sobą wiele nowych możliwości, również w zakresie lepszego zrozumienia tego organu – jego złożoności, tego w jaki sposób pracuje itd.

Nowy rozdział dla ludzkości, nowe możliwości, nowe zagrożenia

Coś w tym jest… skoro zarówno Elon Musk, jak i DARPA inwestują miliony w rozwój zaawansowanej wersji interfejsu mózg-komputer, która może stanowić fundamenty dla rewolucyjnych zmian, to najwyraźniej nie jest to tylko science fiction. Skuteczna komunikacja między mózgiem a maszynami za pomocą myśli, to cała masa zastosowań: przywracanie ludziom wzroku, leczenie chorób mózgu, umożliwianie sterowania protezami, pisanie bez używania rąk, komunikowanie się myślami z innymi ludźmi, bezpośrednie łączenie się z chmurą w celu zasięgnięcia informacji, które akurat potrzebujemy, zwiększanie możliwości ludzkiego mózgu, łączenie ludzkiego mózgu ze sztuczną inteligencją…

Są tez zagrożenia, które można sobie wyobrazić, np. włamanie do umysłu. Czy kiedyś dojdzie do czegoś takiego? Dzisiaj Internet Rzeczy wydaje się być ciekawym rozwiązaniem, choć niestety jest w tym bardzo dużo miejsca dla zagrożeń w postaci hakowania. Podobnie będzie z BCI?

Reklama

Źródło 1, 2

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama