Bank

ZBP ostrzega Polaków wyjeżdżających po 14 września do krajów spoza UE: Może być drogo!

GU
Grzegorz Ułan
8

Przyznam, że sam na to nie wpadłem opisując Wam wcześniej zmiany, jakie nas czekają po 14 września w związku z wejściem w życie przepisów unijnej dyrektywy PSD2. Dobrze, że pomyślał o tym Związek Banków Polskich, który ostrzega teraz przed dużymi kosztami korzystania z bankowości elektronicznej w krajach poza UE.

Związane jest to oczywiście z wprowadzeniem silnego uwierzytelniania przy logowaniu się do bankowości elektronicznej. Po 14 września nie wystarczy już wpisanie samego loginu i hasła, dodatkowo konieczne będzie uwierzytelnienie się, albo wpisaniem kodu SMS, który otrzymamy od naszego banku albo potwierdzeniem logowania w aplikacji mobilnej banku.

O ile to nie problem w Polsce czy w krajach Unii Europejskiej, gdzie koszt korzystania z internetu mobilnego jest niski albo zerowy, jeśli mamy w ofercie roaming w UE według RLAH, to już poza UE ten koszt bywa ogromny. Oczywiście samo potwierdzenie w aplikacji mobilnej nie wygeneruje dużego transferu, ale już samo podłączenie się do internetu może powodować włączenie się róznych aktualizacji w tle.

Związek Banków Polskich:

Może być drogo! Na co dzień w naszych urządzeniach mobilnych mamy często włączony transfer danych w sieciach komórkowych. W trakcie pobytu w krajach UE w zależności od sieci i pakietu danych, z jakiego korzystamy, koszty związane z transferem danych nie są wysokie. Sytuacja zmienia się, jeśli znajdziemy się w krajach nienależących do UE. W takim przypadku radzi się turystom wyłączyć transfer danych w telefonie.

Znane są przypadki obciążenia klientów przez ich sieć komórkową bardzo wysokimi opłatami dochodzącymi nawet do wysokości kilku tysięcy dolarów. Oczywiście transfer danych związany z potwierdzeniem logowania do bankowości internetowej poprzez aplikację nie jest duży, ale włączając możliwość transferu danych przez sieć komórkową, pozwalamy również, by inne aplikacje zainstalowane w telefonie mogą np. pobierać uaktualnienia w tle bez naszej kontroli.

Co zrobić, by ich uniknąć? Można oczywiście skorzystać z WiFi w hotelu, ale nie zaleca się tego podczas korzystania z bankowości elektronicznej. Więc najlepszym rozwiązaniem będzie przed wyjazdem zmiana sposobu dodatkowej autoryzacji - z aplikacji mobilnej na kod SMS. Chyba już wszystkie banki poinformowały swoich klientów, że po 14 września będą oferowały obie formy równocześnie, więc nikt z tym żadnych problemów mieć nie powinienem.

Źródło: Związek Banków Polskich.
Photo: rsedlacek/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: