Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Bank

Które banki w Polsce narzucą limity wartościowe, a które ilościowe przy płatnościach kartami?

GU
Grzegorz Ułan
34

14 września zbliża się już dużymi krokami, jednocześnie coraz więcej dociera do nas wiadomości o zmianach, jakie nas czekają od tego dnia i dobrze, bo tym samym unikniemy niepotrzebnego zaskoczenia i zamieszania podczas dokonywania płatności czy podczas korzystania z bankowości elektronicznej po tym dniu.

Wszystkie zmiany, które będą obowiązywać od 14 września to oczywiście efekt wejścia w życie w tym dniu wszystkich już zasad i przepisów przewidzianych unijną dyrektywą PSD2.

Jedną z istotniejszych zasad, które zaczną obowiązywać od połowy września będzie konieczność zastosowania przez banki silnego uwierzytelniania swoich klientów podczas płatności kartowych, również zbliżeniowych, nawet przy płatnościach poniżej 50,00 zł.

Na szczęście nie przy każdej, przepisy unijne dopuszczają tu zastosowanie dwóch liczników transakcji - ilościowego albo wartościowego, do wyboru lub do zastosowania obydwóch. Przy czym, tylko jeden bank zdecydował się na dwa liczniki. Ale po kolei.

Licznik ilościowy transakcji zbliżeniowych

Banki, które wybrały licznik ilościowy, będą wymuszały podanie PIN-u przez swoich klientów po pięciu następujących po sobie transakcjach zbliżeniowych, niezależnie od kwoty. Czyli w takim przypadku, każda szósta płatność zbliżeniowa będzie wymagała uwierzytelnienia się PIN-em, nawet przy niewielkiej kwocie płatności.

Jakie banki zdecydowały się na licznik ilościowy? Na pewno skorzystają z niego 4 banki w Polsce, będą to:

 • Bank Pekao
 • Bank Millenium
 • BOŚ Bank
 • Getin Noble Bank

Licznik wartościowy transakcji zbliżeniowych

Drugi licznik - wartościowy, wymusza zastosowanie silnego uwierzytelniania po przekroczeniu określonej kwoty następujących po sobie transakcji zbliżeniowych. Przepisy narzucają tu maksymalną kwotę w wysokości 150 euro, po przekroczeniu której klienci będą musieli uwierzytelnić się PIN-em, banki będą mogły jednak ustawić ten limit na mniejsze kwoty.

Z licznika wartościowego na pewno skorzysta 9 banków, będą to:

 • PKO Bank Polski
 • mBank
 • Credit Agricole
 • Santander Bank Polska (dawniej Bank Zachodni WBK)
 • BNP Paribas Bank Polska
 • Bank Pocztowy
 • Nest Bank
 • Citibank
 • Getin Noble Bank

Jak widzicie, tylko jeden bank zdecydował się na zastosowanie obu liczników - ilościowego i wartościowego, jest to Getin Noble Bank. Na szczęście większość banków wybrała prokliencki sposób, gdyż wszelkie statystyki i badania wskazują na to, że zanim dobijemy do limitu 150 euro w naszych transakcjach, w większości przypadków zdarzy się jedna transakcja powyżej 50,00 zł, która będzie nam zerowała ten licznik.

To przy płatnościach w sklepach stacjonarnych, a jak będzie z płatnościami w sklepach internetowych? Tutaj będzie mniejszy limit w liczniku wartościowym, będzie wynosił 100 euro, a w przypadku licznika ilościowego, będzie podobnie jak przy płatnościach zbliżeniowych stacjonarnych, dodatkowe uwierzytelnienie PIN-em następować będzie po dokonaniu pięciu transakcji.

Wyjątki od stosowania silnego uwierzytelniania płatności

Wymóg dodatkowej autoryzacji nie będzie konieczny w samoobsługowych biletomatach (np. w komunikacji miejskiej), parkomatach oraz samoobsługowych bramkach autostradowych, nawet jeśli to będą transakcje, które według przyjętych kryteriów opisanych wyżej, miałby być dodatkowo autoryzowane. Ponadto z dodatkowego uwierzytelniania zwolnione będą płatności Apple Pay, przy których już teraz nie jest wymagane podawanie PIN-u, nawet w przypadku płatności powyżej 50,00 zł.

Źródło: Gazeta Next/Związek Banków Polskich.
Photo: tangducminh/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: