Microsoft

Zbliża się święto Microsoftu. Co zobaczymy na Build 2016?

Jakub Szczęsny
Zbliża się święto Microsoftu. Co zobaczymy na Build 2016?
55

Build 2016 to wydarzenie na miarę I/O od Google, gdzie będą prezentowane nie tylko nowe funkcje w obrębie konsumenckich produktów Microsoftu, ale dla siebie przede wszystkim znajdą coś deweloperzy. Wraz z tym, jak zbliża się start paneli konferencyjnych, w Sieci pojawiają się coraz konkretniejsze doniesienia na temat nowości, z którymi przyjdzie nam się niebawem zapoznać. Nas oczywiście najbardziej interesuje to, co dotyczy platformy Windows - a wychodzi na to, że "będzie się działo".

Nowości na Build 2016 - spodziewamy się niespodzianek

Jeżeli chodzi o Windows właśnie - wiadomo na pewno, że zostaną zapowiedziane kolejne nowości dla "dziesiątki" i wszystko wskazuje na to, że kafelki zostaną znacznie ulepszone. Idea interaktywnych, graficznych elementów będących nie tylko reprezentacjami konkretnych programów, ale również obszarów zgłaszających stan aplikacji to znak rozpoznawczy systemu Microsoftu i w tym obszarze zostaną wdrożone usprawnienia. Nie wiadomo dokładnie o jakie zmiany chodzi, jednak możemy strzelać, iż będzie to dotyczyć - jakby się mogło wcześniej wydawać - idei "interactive tiles", które miały pozwalać chociażby na odpisywanie na maile wewnątrz kafelka. O idei interaktywnych kafelków pisaliśmy dla Was na Antywebie już rok temu, gdy do Sieci dostały się informacje na temat "garażowych" projektów giganta. Spodziewaliśmy się wtedy, że zostaną one włączone do Windows 10 (Threshold 1) lub do Threshold 2, jednak prognozy ekspertów oraz nasze przypuszczenia się nie sprawdziły.

Kolejne usprawnienia mają dotyczyć powiadomień toast, które mają zbudować wokół centrum akcji jeszcze bardziej interaktywny obszar do zarządzania stanami aplikacji. Ponadto, zostanie zaprezentowane zupełnie nowe API, dzięki któremu aplikacje będą mogły wykorzystać potencjał nowych powiadomień.

Wyobraźnię ekspertów oraz obserwatorów rozbudza z pewnością jeden z paneli nazwany "Something Awesome This Way Comes!" - oczywiście nie wiadomo o co konkretnie chodzi. Niektórzy wskazują na hardware, a zatem mogłoby się skończyć na zapowiedzi Surface Phone'a, o którym co jakiś czas słyszymy coś nowego - a mimo wszystko nic bardzo konkretnego. Wiemy na pewno, że takie urządzenie jest testowane wewnątrz Microsoftu, jednak nie wiadomo, czy projekt dotyczy nowego flagowca, czy też mamy do czynienia z zupełnie nowym projektem osadzonym rzeczywiście w marce Surface.

Inni wskazują na to, że ten panel na Build 2016 może dotyczyć kolejnych nowości na temat technologii AR, a zatem HoloLens od Microsoftu. I ja również skłaniałbym się raczej ku takiej możliwości. Gigantowi niezwykle zależy na tym, by uzyskać przewagę nad resztą stawki w tej dziedzinie i jak na razie - należy stwierdzić, że to właśnie HoloLens wykazały największy potencjał łącząc w sobie zalety aplikacji uniwersalnych oraz rzeczywistości rozszerzonej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu