Świat

Zbliża się mobilny Firefox

13

Słowo "mobilny" jest chyba ostatnio trochę nadużywane. Szał związany z iPhone sprawił jednak, że developerzy sprzętu i oprogramowania zrozumieli, że przyszłość rynku to usługi w urządzeniach, które mieszczą się w kieszeni. Również Mozilla musi podążać w tym kierunku, bo choć na rynku przeglądarek de...

Słowo "mobilny" jest chyba ostatnio trochę nadużywane. Szał związany z iPhone sprawił jednak, że developerzy sprzętu i oprogramowania zrozumieli, że przyszłość rynku to usługi w urządzeniach, które mieszczą się w kieszeni. Również Mozilla musi podążać w tym kierunku, bo choć na rynku przeglądarek desktop radzi sobie coraz lepiej, to na polu rozwiązań mobilnych jest nadal nieobecna.

Projekt "Fennec" - tak nazywa się opracowywana przez Mozilla Labs, odmiana Firefoxa dla urządzeń mobilnych. Przeglądarka, według zapowiedzi twórców posiadać będzie pełną obsługę AJAX i JavaScript. Ponadto, aplikacja wyposażona będzie w obsługę ekranów dotykowych (zwykłych oraz multi-touch). Renderowaniem stron zajmie się natomiast znany już silnik Gecko.

Poniżej zobaczyć możecie pochodzącą z Aza’s Thoughts wideo prezentacje nowego Firefoxa:

Moje pierwsze wrażenia są średnio pozytywne. Nie widzę tu jakiejś rewolucji (bo może nie o nią chodzi). Wydaje mi się, że głównym zadaniem interfejsu opracowanego przez Mozilla jest to, żeby był inny od tych, które opracowała konkurencja, a użyteczność to sprawa drugorzędna. Oczywiście mogę się mylić. Ostatecznie, co do jakości nowego Firefoxa przekonamy się dopiero po testach pierwszych publicznych wersji.

Warto jednak, aby developerzy Mozilla postarali się zapewnić swojej przeglądarce wsparcie dla możliwie jak najszerszego wachlarza urządzeń (komórki, PDA, UMPC czy też iPhone). Dobrze, było by również, gdyby mobilny Firefox obsługiwał Flash.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

iPhoneFirefoxMozillaMobile