Mobile

Zapomnijcie o skrótach w iOS. Poznajcie rewelacyjne OftenType - rozdajemy kody!

Konrad Kozłowski
Zapomnijcie o skrótach w iOS. Poznajcie rewelacyjne OftenType - rozdajemy kody!
19

Po odkryciu skrótów w iOS byłem wniebowzięty - zaledwie trzy znaki mogły zastąpić całą serię wyrazów, wystarczyło zdefiniować kilka najczęściej używanych fraz. Wraz z pojawieniem się możliwości instalacji dodatkowych klawiatur, tylko kwestią czasu było pojawienie się czegoś tak fantastycznego jak Of...

Po odkryciu skrótów w iOS byłem wniebowzięty - zaledwie trzy znaki mogły zastąpić całą serię wyrazów, wystarczyło zdefiniować kilka najczęściej używanych fraz. Wraz z pojawieniem się możliwości instalacji dodatkowych klawiatur, tylko kwestią czasu było pojawienie się czegoś tak fantastycznego jak OftenType.

Korzystając ze smartfonów nie ograniczamy się i często zamiast skorzystać z laptopa, sięgamy właśnie po telefon, by na przykład błyskawicznie odpisać na wiadomość. Zdarza się też, że na telefonie logujemy się na przeróżne konta, rejestrujemy się w serwisach lub wypełniamy formularze. Wśród danych, które podajemy wiele z nich powtarza się zbyt często - imię, nazwisko, adres zamieszkania i adres e-mail, podpis, numer telefonu. Przydatne bywają także szablony z kilkoma gotowymi wiadomościami czy adresami stron internetowych. W tym wszystkim pomoże nam OftenType.

Aplikcję tę znajdziemy w App Store, a po jej zainstalowaniu będziemy mieć przed sobą dwa kroki - po pierwsze dodać ją do aktywnych klawiatiur w iOS oraz zdefiniować wypełnić szablonowe rozwiązania. OftenType wszystko to zapamięta, a gdy będziemy musieli po raz kolejny uzupełnić pole naszym numerem telefonu lub podpisać wiadomość, sięgniemy właśnie po OftenType. Po przełączeniu się na tę klawiaturę wyświetlone zostają sporych rozmiarów przyciski z ikonkami i etykietkami znajdującymi się pod nimi. Po jednokrotnym tapnięciu pole tekstowe wypełni wcześniej podana przez nas fraza. Nie musimy jednak decydować się na tylko jedną, konkretną treść, bo pod każdym z klawiszy umieścić można dokładnie cztery frazy. Po przytrzymaniu palca na przycisku wyświetlone zostaną pozostałe propozycje.

To rozwiązanie ma jedną, ale kluczową przewagę nad skrótami w iOS - nie musimy zapamiętywać skrótów, które sami podaliśmy. Gdy nie korzystamy z nich zbyt często, z głowy mogą nam wypaść dokładne kombinacje albo w ogóle zapominamy o ich istnieniu. Oczywiście korzystanie z OftenType wymaga przywyknięcia, ale myślę, że warto, bo każdorazowe zaoszczędzenie nawet tych kilkunastu sekund na wpisywanie po raz kolejny naszego adresu e-mail jest warte 1,79 euro. W ten sposób unikniemy też literówki, o którą przecież nietrudno.

Artem Pochepetsky, autor apliacji, podzielił się ze mną także planami wobec wersji na iOS - aktualnie trwają prace nad dodaniem synchronizacji iCloud, nowych ikon i wielu innych funkcji. Jeżeli zastanawiacie się czy pojawi się wersja na Androida, to jak na razie nie wiemy niestety nic na ten temat.

Do rozdania mamy dwa kody na aplikacje OftenType i dostaną je pierwsze dwie osoby, które podzielą się w komentarzach zrzutami ekranu z listą skrótów na swoim urządzeniu z iOS (możecie zamazać prywatne dane, jeśli takowe występują).

OftenType w App Store

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu