Ciekawostki technologiczne

Zamień klasyczną mapę na piękny ruchomy obraz niczym z filmu Tron

Paweł Winiarski
9

Przydatność aplikacji? Zerowa. Ale na szczęście w życiu nie wszystko musi być funkcjonalne, czasem wystarczy, by było ładne. A mapy zamienione w ruchome obrazy niczym z Trona wyglądają fenomenalnie. Vector Map, bo tak nazwy się wspomniana aplikacja, wymaga do działania WebGL, ja akurat włączyłem...

Przydatność aplikacji? Zerowa. Ale na szczęście w życiu nie wszystko musi być funkcjonalne, czasem wystarczy, by było ładne. A mapy zamienione w ruchome obrazy niczym z Trona wyglądają fenomenalnie.

Vector Map, bo tak nazwy się wspomniana aplikacja, wymaga do działania WebGL, ja akurat włączyłem ją w Chrome i działała bez problemu. Jeśli jednak u Was nie działa, spróbujcie aktualizacji albo włączcie na chwilę inny program do przeglądania www, naprawdę warto. To jedna z najładniejszych rzeczy jaką ostatnio widziałem. Działanie jest proste. Program bierze zwykłe mapy i zamienia je w kolorowe, animowane mapki stylem i wyglądem przypominające ujęcia z filmów Tron.

Vector

Mapy tworzone są za pomocą otwartego oprogramowania do mappingu Tangram od Mapzen, przy użyciu trójwymiarowej bazy map OpenStreetMap. Potem zaczyna dziać się magia, uruchamiane są animacje i neony, by wyświetlić użytkownikowi zupełnie inny obraz tego, co znają z jeżdżenia palcem po wirtualnej mapie. Zajrzyjcie do Paryża czy Nowego Yorku - albo Warszawy, tam też wiązki światła mną obok siebie pozwalając spojrzeć na polską stolicę z zupełnie innej perspektywy. Vector Map ma niestety mały minus, nie posiada bowiem żadnej wyszukiwarki, wszystkie lokacja musicie więc odwiedzać samodzielnie - no ale od czego mieliśmy zajęcia z geografii. Możecie też wprowadzić koordynaty umieszczając je na końcu wcześniej odwiedzonego adresu.

Mówiąc szczerze od blisko godziny nie mogę się oderwać od przeglądarki, starając się znaleźć najładniejsze miejsca, próbując znaleźć zależności między przemykającymi po ulicach światłami. No chyba, że twórca aplikacji odkrył okno do świata znalezionego przez bohatera Trona i właśnie oglądam wielki świat żyjący we wnętrzu mojego komputera.

grafika: 1, 2

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

mapy