Końcówka bieżącego tygodnia może nas napawać optymizmem. Po pierwsze, powitamy wiosnę - świat nagle się nie zmieni, ale humor i tak powinien się popra...
Końcówka bieżącego tygodnia może nas napawać optymizmem. Po pierwsze, powitamy wiosnę - świat nagle się nie zmieni, ale humor i tak powinien się poprawić. Po drugie, i to interesuje nas teraz bardziej, będziemy świadkami zaćmienia Słońca. Tym razem staniemy się obserwatorami tego zjawiska, ponieważ będzie ono zauważalne w naszym regionie.
Część z Was pewnie już szykuje się na 20 marca: przygotowaliście aparaty, kamery, sprzęt do obserwowania najbliższej nam gwiazdy, której tarczę zasłoni Księżyc. Warto w tym miejscu podkreślić, że tego widowiska nie powinno się oglądać gołym okiem, w nieprzystosowanych do tego okularach czy przez lornetkę - to może się skończyć źle dla obserwatora. W Sieci nie brakuje porad dotyczących sprzętu, który można kupić (relatywnie tanio), by obserwować zjawisko, można też sobie radzić korzystając z "domowych sposobów".
Zaćmienie Słońca będzie całkowite, ale stanie się widoczne głównie na obszarach morskich na dalekiej Północy. Skorzystają też mieszkańcy Wysp Owczych czy norweskiej prowincji Svalbard. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy narzekać, iż znowu omija nas coś ciekawego - częściowe zaćmienie będzie widoczne w całej Europie, a nawet w niektórych regionach Azji oraz Afryki. I zdecydowanie warto przygotować się na obserwację, bo na kolejne wydarzenie tego typu trzeba będzie poczekać ponad dekadę.
Obserwując tarczę słoneczną z terytorium Polski można liczyć na jej zakrycie w nawet 80% - szczęśliwcami będą tego dnia mieszkańcy Polski północno-zachodniej. Na nieco słabsze widowisko "skazani są" obserwatorzy przebywający w Bieszczadach, ale nie można mieć wszystkiego. Zresztą, 60% zasłoniętej tarczy też powinno robić wrażenie - to nie zdarza się zbyt często. Kiedy należy spoglądać w niebo? Przed południem: zacznie się około godziny 9.40 i potrwa ponad dwie godziny. Tarcza Słońca powinna być najbardziej zasłonięta około godziny 10.50. Więcej na ten temat znajdziecie np. pod tym adresem.
Jeżeli macie dokładne informacje dotyczące obserwacji dla swoich miejscowości, to wpisujecie je proszę w komentarzach. Chodzi mi zarówno o najlepszy czas dla obserwacji, jak i ewentualne imprezy towarzyszące zjawisku. Organizuje ją np. Centrum Nauki Kopernik:
Niebo Kopernika – planetarium Centrum Nauki Kopernik – organizuje tego dnia wspólne obserwacje tego zjawiska. Do dyspozycji naszych gości będą teleskopy ze specjalistycznymi filtrami oraz specjalne okulary wyposażone w podobne filtry. [źródło]
Jutro macie jeszcze cały dzień, by przygotować się do tego wydarzenia i nie zmarnujcie szansy - mam nadzieję, że będzie na co popatrzeć.
Źródło grafiki: youtube.com
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu