E-commerce

Polacy przerzucili się na zakupy ratalne. Aż 170% wzrost zakupów na raty, głównie smartfonów

Grzegorz Ułan
Polacy przerzucili się na zakupy ratalne. Aż 170% wzrost zakupów na raty, głównie smartfonów
37

Okres pandemii i obniżone stopy procentowe sprawiły, iż Polacy chętnie zaczęli korzystać z zakupów ratalnych w kanale online. Santander Consumer Bank podzielił się z nami danymi w tym temacie za cały zeszły rok.

Ograniczenia w życiu codziennym, zdalna praca czy nauka sprzyjała zwiększonej aktywności w sieci, w tym, w temacie zakupów przez internet. Jak podaje Santander Bank Polska, specjalizujący się w zakupach ratalnych, najpopularniejsze w zeszłym roku były zakupy na raty w sklepach internetowych ze sprzętem AGD i RTV, ale także z meblami oraz artykułami sportowymi.

Uśredniając za cały rok, popularność zakupów ratalnych wzrosła aż o prawie 170%. Największe zainteresowanie nimi odnotowano w czasie pierwszej fali pandemii, czyli w kwietniu - wzrost o 261%, maju - wzrost o 212% i w czerwcu - wzrost o 272%.

Patryk Perliński, Dyrektor Sprzedaży Santander Consumer Banku:

Od początku pandemii oraz związanych z nią ograniczeń w funkcjonowaniu sklepów stacjonarnych, położyliśmy duży nacisk na usprawnianie dostępu do kredytów ratalnych w kanale internetowym. Obecnie jest on dominującym modelem sprzedaży nowych kredytów ratalnych. Klienci znacznie chętniej korzystają z tego rozwiązania nie tylko z uwagi na ograniczenia funkcjonowania tradycyjnego handlu, ale także z uwagi na niższe oprocentowanie oraz sprawny w pełni online proces uzyskania finansowania.

Jakie produkty najchętniej były kupowane w zeszłym roku? Najbardziej popularne były smartfony, których sprzedaż ratalna wyniosła 32% z wszystkich produktów z pierwszej dziesiątki najpopularniejszych.

Drugim najpopularniejszym produktem kupowanym na raty były telewizory - 16% oraz laptopy - 11 proc. Na kolejnych miejscach znalazły się także lodówki, pralki oraz rowery.

Smartfony najchętniej kupowane były w każdym miesiącu ubiegłego roku, a największa ich sprzedaż na raty przypadła na kwiecień i lipiec. Jeśli chodzi z kolei o komputery, których co zrozumiałe zapotrzebowanie wzrosło w ubiegłym roku ze względu na pracę i naukę zdalną, najcześciej kupowane były na raty w kwietniu. W miesiącu tym odnotowano dwukrotne więcej kredytów ratalnych na nie niż w jakimkolwiek innym miesiącu zeszłego roku.

Źródło: Santander Consumer Bank.
Stock Image from Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu