Świat

Zakaz reklamy w internecie ?!

Grzegorz Marczak
Zakaz reklamy w internecie ?!
28

Oglądając dziesiątki nowo powstałych serwisów internetowych zawsze zastanawiałem się nad tym na czym naprawdę będą one zarabiać pieniądze i jak mają pomysł na model biznesowy. Najbardziej imponują mi startupy, które od samego początku są w stanie się same utrzymać a ich główne źródło przychodów...

Oglądając dziesiątki nowo powstałych serwisów internetowych zawsze zastanawiałem się nad tym na czym naprawdę będą one zarabiać pieniądze i jak mają pomysł na model biznesowy. Najbardziej imponują mi startupy, które od samego początku są w stanie się same utrzymać a ich główne źródło przychodów nie pochodzi z reklam.

Co by się więc stało gdyby w internecie wprowadzony został zakaz reklamy? (oczywiście czysto teoretycznie więc proszę nie udowadniać mi, że to niemożliwe) - które serwisy by przetrwały a które natychmiast zostały by zamknięte? Warto przyjrzeć się niektórym modelom biznesowym bo przecież dywersyfikacja źródeł przychodów powinna być stosowana nawet w biznesach internetowych.

Warto przyjrzeć się pod tym kątem sytuacji na świecie:

Youtube.com - niestety nie przetrwał by bez reklam, koszty utrzymywania infrastruktury i opłaty bardzo szybko przyczyniły by się do zamknięcia serwisu

delicious - świetny i uwielbiany ale jego właściciele bez wpływu z reklam (z innych serwisów) pewnie szybko zdecydowali by się go zamknąć.

flickr.com - mój faworyt z pewnością przeżył by brak reklam - konta premium z których się utrzymuje to podstawa egzystencji tego serwisu.

facebook.com - bez opłat ale za to z wirtualnymi prezentami. Trudno jest ocenić czy to inne źródła dochodów poza reklamami były by w stanie utrzymać ten serwis - moim zdanie w dłuższej perspektywie został by zamknięty

last.fm - również trudno przewidzieć - możliwe, że ostatnie zmiany czyli wprowadzenie muzyki na żądanie (i związanej z nią kontami premium) utrzymały by serwis.

digg.com - bez dwóch zdań serwis ten bez reklam nie był by w stanie w obecnej formie zarobić na siebie.

Twitter.com - właściwie serwis ten to jak na razie jedna wielka inwestycja, nie widać na nim reklam i do póki autorzy mają pieniądze na jego utrzymanie to będzie on istniał. Ponieważ do tej pory serwis nie dorobił się modelu biznesowego to zakładam, że bez możliwości reklamowania taki model w ogóle by nie powstał.

Gmail - i inne darmowe systemy pocztowe - zapewne bez reklam nikt nie chciał by ich utrzymywać i do nich dopłacać. Możliwe jednak, że jako sztandarowe produkty wielu dużych portali były by mocno dofinansowane.

Powyższa lista reprezentuje chyba dość dużo różnego rodzaju serwisów internetowych poczynając od video poprzez agregatory treści a kończąc na hostingu zdjęć, muzyki itp.

Oczywiście gdyby coś takiego jak "zakaz reklamy w internecie" był by w jakimkolwiek stopniu realny serwisy te na pewno zaczęły by szukać innych metod na pozyskanie dochodów - pytanie którym z nich by się to udało ?

A co stało by się z polską elitą z megapanlu bez reklamy? - zobaczmy:

Onet.pl - obawiam się, że nie poradził by sobie z przetrwanie - jest to polski symbol tego jak można zrobić z strony głównej choinkę reklamową. Możliwe, że płatne seriale telewizyjne (itp.) były by w stanie pokryć część kosztów ale czy wszystkie?

Inne portale - trudno jest przyjrzeć się dokładnie strukturze dochodów innych portali natomiast mogły by one przetrwać dzięki płatnym usługom i serwisom.

Gadu-Gadu - moim zdaniem bez reklamy tylko dzięki usługom VOIP firma nie była by w stanie się utrzymać.

o2.pl - papap

Allegro.pl - tutaj nie ma co komentować, bo wiadomo z czego żyją serwisy aukcyjne.

IDG.pl - dostęp do płatnych treści, organizowanie konferencji itp - raczej przetrwał by ban reklamowy.

nasza-klasa.pl
- nikt nie wie ile tak naprawdę osób wykupiło dodatkowe usługi jakie oferuje serwis - nie wydaje się jednak, aby była to jakaś znaczna liczba użytkowników ponieważ serwis jest w pełni funkcjonalny jako darmowy. Raczej by nie przetrwał bez reklamy (o ile w tej chwili jest w stanie z reklam się utrzymać?)

Fotka.pl - 45% dochodów to płatne konta więc przy ostrym zaciśnięciu pasa serwis mógłby funkcjonować bez reklam. Ma też potencjał do wprowadzenia innych źródeł dochodów więc potencjalnie mógłby przeżyć.

Brak reklam jak widać mocno zatrząsł by nie tylko polskim ale i światowym "megapanelem" - oczywiście można postawić by sobie pytanie czy internet (w obecnej formie) był by w stanie się utrzymać bez reklam? - szczególnie w czasach kiedy jest od nich w tak dużym stopniu uzależniony.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

InternetŚwiatReklama