Felietony

Zacznij przygodę z e-sportem #3: polskie organizacje

Paweł Książek
Zacznij przygodę z e-sportem #3: polskie organizacje
11

Pisałem o serwisach i ligach, teraz będzie o polskich organizacjach, których mamy co prawda kilka, ale każda z nich jest godna uwagi. Od lat raczej słyszymy o tych samych zespołach, lecz od czasu do czasu pojawiają się nowe. Jedne prężnie się rozwijają, a inne kończą działalność bardzo szybko. Na...

Pisałem o serwisach i ligach, teraz będzie o polskich organizacjach, których mamy co prawda kilka, ale każda z nich jest godna uwagi. Od lat raczej słyszymy o tych samych zespołach, lecz od czasu do czasu pojawiają się nowe. Jedne prężnie się rozwijają, a inne kończą działalność bardzo szybko.

Najdłużej działającym polskim gamingiem jest BenQ DELTAeSPORTS.COM.

Pomarańczowi od lat

Najstabilniejsza polska organizacja niedawno obchodziła 10 urodziny. Od wielu lat wspierana jest przez firmę BenQ, dzięki której zawodnicy Delty mogli uczestniczyć także w zagranicznych turniejach. Swoją działalność opiera na dywizji Counter-Strike’a. Stabilny skład wielokrotnie prowadził do czołowych miejsc na polskich turniejach, a niekiedy także na europejskiej arenie.

Przez lata w swoich szeregach miała także świetnych zawodników FIFA, którzy zdobywali tytuły mistrzów Polski. Ostatnimi czasy jednak coś złego dzieje się w Delcie i zarząd nie wydał jeszcze oficjalnego oświadczenia, co do przyszłości organizacji. Mam nadzieję, że „pomarańczowi” będą nadal działać obok innych gamingów.

Miłość do muzyki i e-sportu

Drugim najbardziej rozpoznawalnym zespołem jest zdecydowanie MaxFloPlay, wspierane przez wytwórnię muzyczną MaxFloRec. Najgłośniejszy polski gaming w ubiegłym roku. Bartosz „Bartas” Tritt, już były zawodnik MFP, po zdobyciu tytułu wicemistrza świata w koszulce MaxFloPlay pojawiał się w wielu telewizjach, w tym w reportażu TVN24.

Jednak nawet po odejściu Bartka podopieczni tej organizacji nadal odnoszą sukcesy. W Mistrzostwach Polski FIFA 13 to właśnie Michał "Owca" Owczarzak i Mateusz "MOus3r" Moroz z MFP zdobyli dwa pierwsze miejsca na PC i Playstation 3, zgarniając tym samym mistrzowskie tytuły.

W MaxFloPlay gra również świetna dywizja Counter-Strike: Global Offensive. Kiedyś najlepszy zespół Counter-Strike: Source w Polsce i jeden z najlepszych w Europie, a dziś próbuje się przebić do czołówki CS: GO. Zawodnicy dają radę, co widać po ostatnich osiągnięciach – drugie miejsce w ESL Pro Series V, trzecie w Your Road to Katowice czy szóste podczas NorthCon - Computer & eSport Festival.

MFP pod swoimi skrzydłami ma także graczy Starcrafta II.

Na IEM rozdawali gadżety

ALSEN Team, kolejna prężnie rozwijająca się organizacja miała swoje stoisko podczas Intel Extreme Masters w Katowicach, gdzie fani brali udział w różnych konkursach i turniejach. W Spodku pojawili się także jej zawodnicy. Dywizja Counter-Strike: GO i gracz FIFA 13 brali udział w Your Road to Katowice.

Obie dywizje świetnie radzą sobie na co dzień, odnosząc coraz to większe sukcesy. Działająca od 2010 roku organizacja przekonuje do siebie kolejnych partnerów i graczy, którzy coraz chętniej dołączają do współpracowników ALSEN Team.

Orzełek lata coraz niżej

Universal Soldiers miało kiedyś jeden z najlepszych zarządów w polskim e-sporcie. Ludzi, którzy tworzyli potęgę jaką niewątpliwie był nieistniejący już PGS Gaming, byli na dobrej drodze do powtórzenia sukcesu w US. Pod swoimi skrzydłami mieli świetnych zawodników, którzy z orzełkiem na piersi odnosili niemałe sukcesy.

Osiągnięcia podopiecznych odpowiednio wykorzystywali marketingowo, przez co pozyskiwali nowych sponsorów. Później jednak coś się posypało i o Universal Soldiers nie słyszymy już tyle, co dawniej.

W zarządzie są mniej doświadczone osoby, a zawodnicy choć z kolorową przeszłością, nie potrafią już tyle wygrywać. W barwach US występują obecnie dywizje CS: GO i FIFA 13.

Odrywają kolejne karty

DragonBorns.net jest tajemniczym projektem, który ma niebawem wystartować. Jednym z założycieli jest najbardziej medialny zawodnik League of Legends w Polsce – Maciej „Shushei” Ratuszniak. Razem ze swoimi kolegami z drużyny walczą w trzecim sezonie LoL-a.

DB reprezentuje także żeńska dywizja popularnej produkcji Riot Games, w której gra jedna Polka. Dodatkowo w smoczych czapkach występują zawodnicy FIFA 13 – Bartosz „Bartas” Tritt oraz Michał „Versus” Majtyka. Pieczę nad odpowiednim działaniem graczy wirtualnej piłki nożnej czuwa Michał „Majki” Dudko.

Organizacja zaczyna powoli odkrywać swoje karty i pewnie niebawem przedstawi stronę internetową, na której kibice będą mogli integrować się z zawodnikami DragonBorns.net.

Inni też grają

W Polsce mamy także kilka mniejszych organizacji. Na pewno godnymi uwagi są Clan Poland i GameFaction. CPL w swoich szeregach ma najlepszą dywizję Call of Duty 4 w Polsce, która niejednokrotnie zajmowała także czołowe miejsca w europejskich rozgrywkach. W jej barwach występują także dywizje: CS: GO, FIFA oraz Starcraft II

GameFaction jest najmłodszą organizacją z wszystkich, które wymieniłem powyżej, ale już przekonała do siebie czołówkę sceny FIFA. Barwy GF reprezentuje między innymi Bartosz „bejott” Jakubowski, mistrz Polski FIFA 12.

Grają w zagranicznych gamingach

Wielu Polaków występuje w zagranicznych organizacjach, o czym napiszę w kolejnym odcinku z cyklu „Zacznij przygodę z e-sportem”.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

e-sportMaxFloPlaY