Felietony

[MWC2013] Sony Xperia Tablet Z - znamy ceny i przybliżoną datę premiery. Zdjęcia i wideo prosto z Barcelony

Jan Rybczyński
[MWC2013] Sony Xperia Tablet Z - znamy ceny i przybliżoną datę premiery. Zdjęcia i wideo prosto z Barcelony
17

Na rynku jest coraz więcej tabletów wszelkiego rodzaju. Robi się wręcz tłoczno, co dla nas - klientów jest zdecydowanie zaletą: ceny spadają i jest w czym wybierać. Mimo dużej konkurencji najnowszy tablet Sony czyli Xperia Tablet Z nie ma problemów, żeby się z tłumu wyróżnić. Przede wszystkim jest t...

Na rynku jest coraz więcej tabletów wszelkiego rodzaju. Robi się wręcz tłoczno, co dla nas - klientów jest zdecydowanie zaletą: ceny spadają i jest w czym wybierać. Mimo dużej konkurencji najnowszy tablet Sony czyli Xperia Tablet Z nie ma problemów, żeby się z tłumu wyróżnić. Przede wszystkim jest to najcieńszy tablet na rynku - jego grubość to zaledwie 6,9 milimetra. Równie imponująca jest niska waga i oryginalny design oraz fakt, że tablet jest wodoodporny. Przy okazji tragów odbywających się w Barcelonie mamy dla was garść nowych informacji na temat tabletu i zdjęcia wykonane przez Grzegorza na miejscu.

Dokładną specyfikację tabletu opublikowałem już jakiś czas temu. Przypomnę tylko, że jest wyposażony w ekran o rozdzielczości 1920 x 1200 pikseli, czterordzeniowy procesor Snapdragon S4 Pro taktowany zegarem 1,5 GHz, 2 GB pamięci RAM i zależnie od wersji w 16 lub 32 GB pamięci na pliki, rozszerzalnej o kartę pamięci micro SD. Z tyłu tabletu znajduje się 8 megapikselowy aparat z matrycą Exmor R. W momencie premiery urządzenie działa pod kontrolą systemu Android 4.1.2, ale Sony zapowiada, że krótko po premierze dostanie aktualizację do wersji 4.2.

Znana jest przybliżona data światowej premiery tabletu - będzie to drugi kwartał tego roku. Cena Xperia Tablet Z powinna kształtować się w okolicach 499$ za wersję 16 GB, 599$ za 32 GB i 760$ za wersję 32 GB z łącznością LTE.

Okazuje się, że w najnowszym produkcie Sony nie zabraknie wbudowanego pilota na podczerwień, znanego z poprzednich wersji tabletów Sony, który pozwoli sterować urządzeniami, takimi jak telewizor czy wieża HiFi, przede wszystkim tego samego producenta, ale nie tylko. Nowością będzie możliwość nawiązania między tabletem i telewizorem połączenia i oglądanie telewizji na tablecie, również z w bocznym, zmniejszonym oknie, równocześnie wykonując inne czynności.

Warto również odnotować, że tablet posiada aż cztery wbudowane głośniki, podczas gdy wiele innych urządzeń posiada tylko jeden głośnik i dźwięk monofoniczny. To, wraz rozdzielczością ekranu i technologią Mobile BRAVIA Engine 2 powinno zapewnić odpowiedni komfort oglądania filmów na kanapie. Wbudowane w tablet NFC ułatwi parowanie wszelkich zewnętrznych akcesoriów, w tym zewnętrznych głośników.

Początkowo pewne obawy budziła wbudowana bateria o pojemności 6000 mAh, okazuje się, że według producenta powinno wystarczyć to na 8 godzin przeglądania internetu i 6 godzin odtwarzania filmu. Nie jest to imponująco dużo, jest wiele tabletów które działają dłużej, jednak nie jest też źle, biorąc pod uwagę rozmiary i wagę, a także wspomnianą pojemność baterii.

Mam nadzieję, że inni producenci zainspirują się Sony i również zaczną produkować wodoodporne urządzenia mobilne. Uważam, że możliwość korzystania z telefonu czy tabletu na deszczu, możliwość umycia go, czy korzystania w kuchni, podczas gotowania, mokrymi rękoma jest naprawdę czymś, co powinno być w standardzie, a na pewno częściej spotykane, niż jest obecnie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

SonyXperia Tablet ZMWC2013