Podczas leczenia za pomocą radioterapii, wykorzystuje się przygotowywane indywidualnie dla każdego pacjenta tzw. bolusy. Umieszcza się je bezpośrednio na skórze i służą przede wszystkim do tego, aby pochłaniać i rozpraszać promieniowanie jonizujące, dzięki czemu wokół zmiany nowotworowej zostaje zapewniona większa jednorodność dawki promieniowania.
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie wykorzystuje drukarki 3D w leczeniu
Specjaliści z Zakładu Fizyki Medycznej ZCO wdrożyli druk 3D w proces leczenia
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie to jeden z wiodących ośrodków w województwie zachodniopomorskim, w którym leczy się choroby nowotworowe w oparciu o chirurgię onkologiczną, chemioterapię i radioterapię oraz wykorzystuje się wysokospecjalistyczne procedury diagnozowania.
Technologia druku 3D również znalazła tu zastosowanie w procesie leczenia pacjentów, ponieważ specjaliści z Zakładu Fizyki Medycznej ZCO wykorzystują drukarki 3D Zortrax M200 w celu zwiększenia precyzyjności całego zabiegu, o czym opowiedziała Magdalena Łukowiak, fizyk medyczny:
Poprzez wykorzystanie drukarki 3D możemy precyzyjnie odtworzyć zaprojektowany kształt bolusa, co zwiększa dokładność dostarczenia dawki terapeutycznej w obszar zmieniony nowotworowo, zgodnie z przygotowanym planem leczenia a tym samym zwiększa jakość realizowanego leczenia. W radioterapii dążymy do zabicia komórek nowotworowych przy jednoczesnej ochronie tkanek zdrowych. Poprzez bolus możemy modelować rozkład dawki, dzięki czemu chronimy tkanki zdrowe, położone poniżej objętości guza.
Według oceny specjalistów z ZCO, wykorzystywanie bolusów może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka napromieniowania zdrowych tkanek do ok. 30% (głównie w przypadku płuc), natomiast wstępne badania wskazują na to, iż bolusy z drukarki 3D przyczyniają się do podniesienia jakości leczenia. Ponadto równie istotne jest mniejsze zaangażowanie fizyków oraz pacjentów w sam proces wykonywania oraz układania bolusów (w przeciwieństwie do tradycyjnych metod z wykorzystaniem parafinowych plastrów).
Kształt bolusa zostaje zaprojektowany na bazie tomografii komputerowej pacjenta, jednak wymagane jest zastosowanie specjalnego oprogramowania do przekładania informacji zapisanych w formacie DICOM, do formatu zrozumiałego dla drukarek 3D (STL).
Druk 3D w medycynie
To nie pierwszy raz gdy technologia druku 3D znajduje zastosowanie w medycynie. Zarówno na świecie jak i w Polsce, różne zespoły specjalistów przekonały się o tym, że szybkość pracy i dokładność drukarek 3D, świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy niezbędne jest wykonanie jakiegoś elementu z wysoką precyzją, a czas (jak to zwykle bywa) również odgrywa istotną rolę.
Źródło: informacja prasowa
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu