To mnie drażni.

Za nieuprawnione latanie dronem można słono zapłacić - ta firma się o tym przekonała

Jakub Szczęsny
Za nieuprawnione latanie dronem można słono zapłacić - ta firma się o tym przekonała
16

Drony, drony, drony. Ciekawy temat. Urządzenia, które mogą być świetnymi zabawkami oraz narzędziami pracy. Latały już w strefach kontrolowanych lotniska (i o mało nie rozbijały się o samoloty), straszyły widzów podczas pojedynków tenisowych... w nieodpowiednich rękach mogą stanowić ogromne zagrożeni...

Drony, drony, drony. Ciekawy temat. Urządzenia, które mogą być świetnymi zabawkami oraz narzędziami pracy. Latały już w strefach kontrolowanych lotniska (i o mało nie rozbijały się o samoloty), straszyły widzów podczas pojedynków tenisowych... w nieodpowiednich rękach mogą stanowić ogromne zagrożenie i należy być tego świadomym. Ta firma z pewnością sobie zapamięta, że z dronami nie ma żartów. Dosłownie i w przenośni.

SkyPan International to firma specjalizująca się w fotografii - nie byle jakiej, bo tej, która tworzona jest za pomocą właśnie takich urządzeń jak drony. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby SkyPan miało odpowiednie zezwolenia na loty, które przeprowadzano w ciągu dwóch lat. FAA naliczyła 65 przypadków naruszenia przepisów. Nie jest to jednak kara dziwnie odroczona w czasie, nie powinno to być wielkim zaskoczeniem dla SkyPan. FAA już wcześniej prosiła firmę o zaprzestanie takich praktyk. Niestety - żadnego posłuchu nie było, a drony od tych amatorów podniebnej fotografii dalej latały nad Nowym Jorkiem oraz Chicago.

Ile wynosi kara? Prawie 2 miliony dolarów. Taką sankcję zsumowano m. in. za naruszenia ściśle chronionej przestrzeni powietrznej klasy B nad Nowym Jorkiem. Sterowanie takim urządzeniem bez zezwoleń, bez uzgodnienia tego z odpowiednimi służbami może stanowić ogromne niebezpieczeństwo dla samolotów podchodzących do lądowania na pobliskim lotnisku. Nie trzeba tłumaczyć, co mogłoby się stać w wyniku kolizji niezbyt lekkiego drona z takim samolotem - wolę nawet o tym nie myśleć.

Ostatnią największą karą za podobne praktyki była konieczność uiszczenia opłaty w wysokości 18,700 dolarów - taką sankcję nałożono na Xizmo Media - firmę, która zajmuje się produkcją filmów. W tym wypadku mamy do czynienia z karą o 100 razy większą, na pewno taką, która mocno nadszarpnie budżet SkyPan.

FAA natomiast zaostrza swoją politykę wobec operatorów dronów, którzy za nic mają obowiązujące przepisy. Według danych od FAA, codziennie zgłaszane są przypadki takich urządzeń latających w sposób niebezpieczny, bez zezwoleń. Tylko w okresie od listopada 2014 do sierpnia 2015 zanotowano 700 takich przpadków - niektóre z tych zgłoszeń były jednak fałszywe. Mylono drony z latającymi ptakami, jednak w przypadku tych uzasadnionych, najczęściej miano do czynienia z lotami bez odpowiednich zezwoleń.

Uważajcie

Jak pokazały podobne przypadki w Polsce - takie incydenty nie są niegroźne. Mogą powodować ogromne zagrożenie dla ruchu powietrznego, szczególnie w obrębie lotniska. Tam, gdzie mamy do czynienia ze strefą kontrolowaną lotniska, najlepiej w ogóle nie zbliżać się z dronem. Jak wyżej wspomniałem, nie chcę nawet myśleć o możliwych tragicznych konsekwencjach takiego działania. Zwłaszcza, że coraz więcej firm w Polsce zajmuje się produkcją materiałów wideo za pomocą dronów. Niedawno miałem okazję bawić się na weselu, gdzie fotograf korzystał z takiego właśnie urządzenia. Zastanawiałem się wtedy, co mogłoby się stać w przypadku nieoczekiwanej awarii drona - mnóstwo ludzi przed lokalem, niemało dzieci. A dron leciałby z niemałej wysokości.

Grafika: 1, 2, 3

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

drony