Amazon

Za kilka lat to może być jedna z ważniejszych konferencji technologicznych w Polsce

Tomasz Popielarczyk
Za kilka lat to może być jedna z ważniejszych konferencji technologicznych w Polsce
1

A robi ją… Amazon. W miniony piątek w Gdańsku pracownicy firmy opowiadali o rozwijanych przez nią technologiach, a zebrani goście mogli przetestować Amazon Echo oraz sprawdzić działanie asystentki głosowej Alexa.

O Innovation@Amazon pisałem już w ubiegły czwartek, podkreślając przy tym znaczenie placówki R&D, którą amerykański gigant prowadzi tutaj od kilku lat. Piątkowe wydarzenie przyciągnęło tłumy do Oliva Business Centre - głównie deweloperów, bo i same wystąpienia były bardzo techniczne. Konferencja była całkowicie bezpłatna - mógł wziąć w niej udział każdy zainteresowany (wystarczyła wcześniejsza rejestracja).

Agenda składała się z prelekcji dotyczących różnych zagadnień. Otworzył ją Ralf Herbrich, Dyrektor Amazon Machine Learning Science, który opowiadał o zastosowaniu sztucznej inteligencji (Machine Learning) w różnych segmentach rynku. Idea jest prosta - na podstawie zgromadzonych wcześniej danych rozwiązania Machine Learning są w stanie przewidywać przyszłość - w tym m.in. popyt na konkretne produkty w ofercie sklepu Amazon. Ale to nie wszystko, bo Machine Learning może być też wykorzystywany do np. kontrolowania jakości. Jako przykład wykorzystano truskawki - algorytm mający w pamięci wygląd zdrowego owocu mógł go porównywać za pomocą kamery z truskawkami na taśmie i odrzucać te, które odstają zbyt mocno od ideału.

Dalej było równie ciekawie. Staszek Pasko opowiadał o dokonaniach sekcji  Speech@Amazon, która zajmuje się przetwarzaniem tekstu na mowę, a także rozpoznawaniem komend głosowych. Zwracał szczególną uwagę na problemy wynikające z podobnie brzmiących głosek czy słów, które mają wiele znaczeń. Jasmin Farshi odbiegła trochę od tych zagadnień i skupiła się na opisaniu procesu dystrybucji produktów w Amazonie - szczególnie dostawach, wysyłce i prawach, którymi się one rządzą. Największym zainteresowaniem cieszyło się natomiast wystąpienie Frederica Deramata, który opowiadał o Amazon Echo oraz asystentce głosowej Alexa. Pojawiło się tutaj wiele interesujących detali dotyczących tego, jak ta technologia powstała, w jaki sposób działa i co potrafi (namiastkę tej wiedzy znajdziecie na zamieszczonych zdjęciach). Program zamknęły wystąpienia Julio Faermanna (Amazon Web Services) oraz Jean-Pierre’a LeGoallera (Internet of Things). Były to prelekcje bardzo specjalistyczne i nie ukrywam, że momentami żałowałem swojego braku wiedzy programistycznej.

To wszystko Amazon robi w Gdańsku, w swoim centrum R&D. Muszę przyznać, że zaprezentowane technologie robią piorunujące wrażenie. Po wysłuchaniu prelekcji nie miałem wątpliwości, że e-commerce to zaledwie wierzchołek góry lodowej w działalności Amazona. Za tym wszystkim stoi imponująca baza technologiczna, która rozciąga się daleko poza rynek handlu w sieci. I to doskonale też wpisuje się w obecne trendy, bo nad sztuczną inteligencją pracują obecnie największe firmy technologiczne na świecie. Tym samym Alexa rywalizuje m.in. z Google Now, Siri czy Cortaną - interfejsami rewolucjonizującymi to, w jaki sposób wchodzimy w interakcję z komputerami.

Trzeba też dodać, że Amazon w Gdańsku to również nowe miejsca pracy. Firma ciągle rekrutuje - w tym roku zatrudnienie ma znaleźć tutaj 50 osób. Wszystkie aktualne oferty można znaleźć na stronie gdansk-amazon.com. To dowód na to, że placówka stale się rozrasta i zyskuje na znaczeniu.

Konferencja Innovation@Amazon ma zająć stałe miejsce w kalendarzu imprez technologicznych w Polsce, czego amerykański gigant nie ukrywa. Pierwsza edycja była wyraźnym pokazem możliwości, a także zachętą dla deweloperów, by wykorzystywali udostępniane przez Amazona technologie. Czekamy na kolejne.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu