Felietony

Z Windows 8 wyślesz nawet SMS-y czyli co nowego w okienkach?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Z Windows 8 wyślesz nawet SMS-y czyli co nowego w okienkach?
13

Windows 8 jest pierwszym systemem operacyjnym Microsoftu, na którego premierę autentycznie oczekuję. Na podstawie pierwszej prezentacji interfejsu jaki zobaczymy w nadchodzącym systemie, stwierdzam że MS ma naprawdę ciekawy pomysł na swoją obecność w segmencie tabletów. Pomysł o tyle ważny, że pozwo...

Windows 8 jest pierwszym systemem operacyjnym Microsoftu, na którego premierę autentycznie oczekuję. Na podstawie pierwszej prezentacji interfejsu jaki zobaczymy w nadchodzącym systemie, stwierdzam że MS ma naprawdę ciekawy pomysł na swoją obecność w segmencie tabletów. Pomysł o tyle ważny, że pozwoli połączyć klasyczny desktop z interfejsem tabletu. Interfejs to jednak nie wszystko. W sieci pojawiają się nowe informacje o funkcjach, które prawdopodobnie zobaczymy w rynkowej wersji Windows 8.

Wsparcie wiadomości tekstowych

Serwis internetowy Redmond Pie poinformował, że w kodzie plików systemowych Windows 8 odnaleźć można odniesienia do funkcji odpowiedzialnej za wysyłanie wiadomości SMS.


Przyjrzyjcie się ostatniej linijce

Myślę, że wielu z Was, osób które posiadają z komputer z wbudowanym modemem 3G, miało kiedyś ochotę wysłać SMS bezpośrednio ze swojego komputera. Nie zawsze jest to jednak możliwe, bo nie każde oprogramowanie modemu wspiera wysyłanie i odbieranie tego typu wiadomości.

Obecność wsparcia SMS bezpośrednio w systemie wymusi na producentach zapewnienie kompatybilności z modemami 3G. Prywatnie, chciałbym również odbierać klasyczne połączenia telefoniczne bezpośrednio na komputerze, tak jak odbieram połączenia na Skype. Tej funkcji raczej nie uraczymy w finalnym Windows 8, a to z powodu niechęci Microsoftu do tworzenia wewnętrznej konkurencji z Windows Phone 7.

Geo-lokacja w systemie

W nowym Windows odnaleźć można również odniesienia do narzędzi geo-lokacji. Nie do końca jednak wiadomo, do czego owa technologia miałaby zostać wykorzystana. Czy chodzi tylko o automatyczne ustawianie czasu i daty, czy może o coś więcej?

Nowa klawiatura ekranowa

Jako, że Windows 8 jest systemem tworzonym z myślą o urządzeniach z dotykowym ekranem, w oczywisty sposób możemy spodziewać się nowej klawiatury ekranowej. Możecie ją zobaczyć na poniższym wideo.

Dobrym rozwiązaniem jest udostępnienie kilku wzorów klawiatury ekranowej, tak aby można było dobrać odpowiedni do sytuacji układ.

App Store i ukryte funkcje w Windows

Jak zapewne większość z Was wie, dotychczas poszczególne wydania Windows, wewnątrz tej samej generacji, różniły się głównie dostępnymi w nich funkcjami. Dość często funkcje z wyższych wydań obecne były również w niższych edycjach jednak pozostawały trwale zablokowane.

Śledztwo entuzjastów Windows 8 wskazuje, że Microsoft może zmienić model dystrybucji swojego systemu. Zamiast dzielić go na edycje (Starter, Home, Premium etc.) wszyscy użytkownicy mogliby otrzymywać tą samą wersję, do której dokupowaliby interesujące ich funkcje w przygotowywanym dla Windows sklepie internetowym z oprogramowaniem.

Podsumowanie

Windows 8 ma trafić do sprzedaży już na początku przyszłego roku. Finalny termin powinniśmy poznać we wrześniu podczas organizowanej przez Microsoft konferencji deweloperów. Mam nadzieję, że finalna wersja nie okaże się bynajmniej kolekcją błędów, a będzie system dla którego warto będzie powrócić do Windows.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu