Internet

Z jakiego motywu i wtyczek korzysta Twój ulubiony blog? Inwigilujemy Wordpressa!

TP
Tomasz Popielarczyk
5

Wordpress jest dziś potęgą. Twórcy podają, że pod kontrolą CMS-a działa już ponad 71 mln stron www. Nie dziwi zatem powstawanie takich rozwiązań, jak What WordPress Theme Is That, które pozwalają inwigilować każdą z nich. Oczywiście w umiarkowanym stopniu... Owa inwigilacja raczej nie usatysfakcj...

Wordpress jest dziś potęgą. Twórcy podają, że pod kontrolą CMS-a działa już ponad 71 mln stron www. Nie dziwi zatem powstawanie takich rozwiązań, jak What WordPress Theme Is That, które pozwalają inwigilować każdą z nich. Oczywiście w umiarkowanym stopniu...

Owa inwigilacja raczej nie usatysfakcjonuje każdego użytkownika, bo dotyczy kwestii, w których o wiele lepiej orientują się posiadacze blogów na Wordpressie lub webmasterzy. Mowa tutaj o użytym przez autora witryny motywie, a także aktywnych wtyczkach. Wystarczy wpisać w What WordPress Theme Is That adres strony, aby z marszu sprawdzić te wszystkie informacje.

Tak się bowiem składa, że mimo milionów stron na Wordpressie, znaczna część z nich działa w oparciu o motywy, które ktoś kiedyś gdzieś udostępnił (za darmo lub za opłatą) i tym samym pozwolił dziesiątkom (tudzież tysiącom) użytkowników uczynić swoje blogi "unikatowymi".

Informacje, które prezentuje opisywany serwis są dość szczegółowe. Możemy w ten sposób uzyskać informacje o autorze motywu, jego twórcy, stronie internetowej, a nawet zobaczyć miniaturkę. Poniżej znajdziemy natomiast listę pluginów, z których korzysta blog. Tutaj z rozpoznawaniem jest gorzej, bo nie wszystkie wtyczki są jeszcze wykrywane. Najskuteczniej serwis radzi sobie z najpopularniejszymi (oraz przejawiającymi swoją obecność w jakikolwiek sposób) rozwiązaniami tego typu, a więc wtyczkami SEO, galeriami, widżetami oraz dodatkami dodające funkcje cache'owania treści do Wordpressa.

Jest też druga strona medalu (a jakże!). Serwis zbiera anonimowe dane o witrynach, których adresy są do niego wpisywane. Na tej podstawie tworzone są statystyki. Twórcy w tabelkach na odpowiednich podstronach dostarczają rankingi najpopularniejszych dostawców motywów oraz najczęściej instalowanych przez użytkowników wtyczek.

Przykładowo aktualnie ponad 6,3 proc. sprawdzonych blogów posiadało dodatek Contact Form 7, który cieszy się największą popularnością. Dwa kolejne miejsca zajmują wtyczki poprawiające pozycjonowanie witryny w wyszukiwarkach. Trudno niestety określić  jak bardzo miarodajne są to wyniki. Nigdzie nie podano informacji o tym, ile stron zostało uwzględnionych - jeżeli liczba ta wynosi kilka tysięcy, to w porównaniu z 71 mln wypada dość marnie. Nie mówiąc już o reprezentatywności...

What WordPress Theme Is That nie jest jakimś szczególnie rozbudowanym i niezbędnym do życia narzędziem. Niemniej serwis stanowi pewne źródło informacji dla webdesignerów. Dla wszystkich pozostałych może być natomiast ciekawostką służącą do prześwietlenia ulubionych serwisów. A nuż natkniemy się na coś godnego uwagi.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

StartupblogWordPressnarzędzia