Moje przemyślenia

YouTube gotowy do uruchomienia wypożyczalni filmów?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
8

Wydawałoby się, że w czasach multimedialnego internetu, serwis taki jak YouTube nie powinien mieć żadnego problemu z monetyzacją. A jednak ma. Podstawowym problemem YT jest jego wielkość. Serwis w krótkim czasie stał się globalnym molochem, który jednak, nadal nie wszędzie może zarabiać (ze względu...

Wydawałoby się, że w czasach multimedialnego internetu, serwis taki jak YouTube nie powinien mieć żadnego problemu z monetyzacją. A jednak ma. Podstawowym problemem YT jest jego wielkość. Serwis w krótkim czasie stał się globalnym molochem, który jednak, nadal nie wszędzie może zarabiać (ze względu na uwarunkowania prawne). Kolejną kwestią jest również wizerunek YouTube, przez który serwis nadal, w opinii wielu osób funkcjonuje jako miejsce z krótkimi i śmiesznymi filmami. Władze YT cały czas prowadzą jednak działania mające zmienić opisany powyżej stan rzeczy. Wypożyczalnia wideo na YouTube jest jednym z tych przedsięwzięć, które może umożliwić serwisowi zmianę wizerunku oraz generowanie poważnych zysków.

Serwis internetowy The Wrap poinformował wczoraj, że YouTube podpisał już umowy z dużymi wytwórniami filmowymi. Umowy pozwolą YT uruchomić wypożyczalnię wideo oferującą hollywoodzkie produkcje, a nie jak to było dotychczas - wyłącznie filmy kina niezależnego.

Według The Wrap, wypożyczalnia z nową ofertą, wystartowałaby już w tym, bądź następnym tygodniu. Zanim jednak napalicie się na filmy w HD, prosto z YouTube, muszę Was zmartwić. Przynajmniej na samym początku, serwis nie będzie dostępny w Polsce, a prawdopodobnie również w całej Europie. Wynika to z konieczności posiadania licencji na międzynarodową dystrybucję poszczególnych filmów.

Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że YouTube w końcu uzyska taką licencję, przynajmniej na część produkcji. Nie spodziewam się jednak, aby miało to nastąpić zbyt szybko. Na przeszkodzie stoją lokalni dystrybutorzy, którzy posiadają już licencję na sprzedaż filmów w postaci płyt DVD i Bluray. Wypożyczalnia wideo na YouTube mogłaby negatywnie wpłynąć na ich biznes.

Tak czy inaczej, Google za pośrednictwem YouTube wchodzi w biznes VOD. Możliwe, że to dzięki niemu, projekt Google TV wreszcie zacznie mieć sens.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

YouTubefilmyGoogleVoDkino