Felietony

Wysyłanie mail w tle już w Gmail Labs - prawie idealnie

Grzegorz Marczak
Wysyłanie mail w tle już w Gmail Labs - prawie idealnie
5

Już dawno minęły czasy kiedy Google było synonimem bezawaryjnych i stabilnych usług (przynajmniej takie jest moje odczucie). Szczególnie jeśli chodzi o pocztę czyli usługę Gmail dość często zdarzają im się drobne problemy, przestoje czy też lagi powodujące serwis działa wolno i niestabilnie. Szczegó...

Już dawno minęły czasy kiedy Google było synonimem bezawaryjnych i stabilnych usług (przynajmniej takie jest moje odczucie). Szczególnie jeśli chodzi o pocztę czyli usługę Gmail dość często zdarzają im się drobne problemy, przestoje czy też lagi powodujące serwis działa wolno i niestabilnie. Szczególnie irytuje mnie gdy muszę dłuższy czas czekać na zakończenie operacji polegającej na kasowania kilkudziesięciu mail czy też przedłużające się wysyłanie maila.

Z tym drugim problemem Google postanowiło powalczyć poprzez wprowadzenie testowej wersji wysyłania mail w tle. Rozszerzenie nazywa się Background Send i można je aktywować w Gmail Labs. Dzięki Background Send nie będziemy już mieli zablokowanego całego gmaila w przypadku przedłużającego się procesu wysyłania maila, będziemy mogli spokojnie pracować nad kolejnymi mailami czy też korzystać z gtalka. W między czasie w tle Gmail będzie wysyłał naszą wiadomość. Jeśli natomiast coś pójdzie nie tak (zły odbiorca, błąd itp) to zostaniemy o tym poinformowani.

Komunikat o wysyłaniu poczty w tle

Komunikat w przypadku błędów:

Jest jednak jedno małe ale. Wysyłanie w tle nie działa jako proces na serwerze (czyli to tak naprawdę taka sztuczka z nie blokowaniem nam głównego ekranu) co oznacza, że jeśli zamkniemy przeglądarkę to nasze wiadomości nie zostaną wysłane a co bardziej niepokojące to może okazać się, że je straciliśmy (tak przynajmniej napisane jest w oficjalnej informacji na blogu gmail).

Oczywiście przy stabilnie działającym Gmailu nie jest to problem ponieważ poczta w tle wysyłana jest praktycznie natychmiast, jeśli natomiast pojawią się lagi czy też problemy z Gmail to musimy pamiętać aby poczekać na komunikat potwierdzający wysłanie maili.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleGmail