Świat

Yamli - Arabska wyszukiwarka internetowa

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Yamli - Arabska wyszukiwarka internetowa
4

W arabskim internecie znaleźć można bardzo ciekawe projekty. Yamli to wyszukiwarka pozwalająca między innymi na wyszukiwanie arabskich słów kluczowych zapisanych fonetycznie, przy użyciu standardowych klawiatur typu QWERTY. Oczywiście nie jest to zasługa jakiegoś rewolucyjnego silnika opracowanego n...

W arabskim internecie znaleźć można bardzo ciekawe projekty. Yamli to wyszukiwarka pozwalająca między innymi na wyszukiwanie arabskich słów kluczowych zapisanych fonetycznie, przy użyciu standardowych klawiatur typu QWERTY. Oczywiście nie jest to zasługa jakiegoś rewolucyjnego silnika opracowanego na potrzeby Yamli lecz ciągle rosnącej bazy danych, zawierających arabskie słowa zapisane w łacińskim alfabecie.

Baza danych wyszukiwarki jest ciągle uzupełniana lecz z powodu braku jakiejś przyjętej metody przekształcania arabskich słów na zapis fonetyczny, baza danych zawierać musi wiele form zapisu poszczególnych słów. Dla mnie generalnie, projekt taki jak Yamli jest bardzo interesujący ze względu na fakt, że zawsze jest to jakaś nowość na rynku wyszukiwarek internetowych.

Krytykowany przez internautów projekt byłych pracowników Google, wyszukiwarka Cuil sprawiła jakiś czas temu, że chyba przestaliśmy wierzyć, że możliwe będzie stworzenie jakiegoś nowego oraz innowacyjnego projektu. A jednak, arabscy developerzy pokazali co mają w szufladzie.

Żeby jednak nie było, że jest potencjalna rewolucja, technologia Yamli oparta jest na API Microsoft Live Search. Nie mniej jednak, według mnie już samo stworzenie tak potężnej bazy danych, poszczególnych wersji arabskich słów zasługuje na uwagę. Ponad to Yamli posiada również funkcję przeszukiwania plików wideo na YouTube oraz Wikipedii lecz w tym ostatnim przypadku wyniki pochodzą z Google.

Źródło: Techcrunch

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu