Świat

Microsoft na iPhone?

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Microsoft na iPhone?
10

Tak, tak. Piekło zamarzło. Sam też na początku nie mogłem w to uwierzyć. Przecierałem wielokrotnie oczy ze zdumienia. Okazuje się jednak, że już nawet Microsoft pisze aplikacje iPhone. Jak podał wczoraj Engadget, pierwszym programem ze stajni MS na tej platformie jest znana już wcześniej z Windows p...

Tak, tak. Piekło zamarzło. Sam też na początku nie mogłem w to uwierzyć. Przecierałem wielokrotnie oczy ze zdumienia. Okazuje się jednak, że już nawet Microsoft pisze aplikacje iPhone. Jak podał wczoraj Engadget, pierwszym programem ze stajni MS na tej platformie jest znana już wcześniej z Windows przeglądarka gigapixelowych obrazów i zdjęć - Seadragon.

W PCtowej wersji Seadragon oparty był na technologii Silverlight lecz aplikacja dla iPhone jest zupełnie nowym programem, o podobnych funkcjach. Microsoft nie ma najwyraźniej zamiaru wprowadzania Silverlight na ten popularny telefon, prawdopodobnie z tego samego powodu, dla którego Adobe nie udało się dotychczas wprowadzić Flasha. Apple mogłaby uznać, że Silverlight "nie jest dość dobry", a to mógłby być duży cios dla promocji tej technologii.

Microsoft najwyraźniej odpuścił sobie produkcję własnego smartphone, gdyż biorąc pod uwagę urządzenia z Windows Mobile, nie ma po prostu takiej potrzeby. Według ostatnich doniesień podczas targów CES nie zostanie zaprezentowany Zune Phone, ani żaden produkt mogący być bezpośrednią konkurencją dla iPhone.

Wszystko wskazuje więc na to, że w najbliższym czasie spodziewać się możemy kolejnych aplikacji Microsoftu na iPhone. Nie chcę tu snuć jakichś kosmicznych wizji, ale myślę, że w interesie Apple mogłaby być mobilna wersja pakietu Office. iPhone jak na razie jest bardzo rozrywkowym smartphonem lecz jest na tyle wydajny, że mógłby "pociągnąć" pakiet biurowy. To natomiast mogłoby się przyczynić do popularyzacji tego telefonu w segmencie biznesowym, w którym nadal wiodą urządzenia typu Blackberry czy smartphone z Windows Mobile bądź Symbianem.

Mam jednak głęboką nadzieję, że developerska przygoda Microsoftu z iPhone nie skończy się produkcją Internet Explorer Mobile for iPhone. Czy telefon Apple potrafi wyświetlić BSOD;) ?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu